Bilkent Tiyatro’nun öğretim üyelerinden ‘giriş sınavlarında usulsüzlük’ gerekçesiyle toplu istifa

Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nün öğretim üyeleri, Bölüm Başkanı Jason Hale’in jüri tarafından ilan edilen bölüme giriş sınavı sonuçlarını keyfi olarak değiştirmesi sonucu toplu olarak istifa etti

Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü öğretim görevlilerinden Cem Emüler, Instagram hesabından yaptığı açıklamada, haziran ayındaki giriş sınavları sonucunda 8 öğrencinin bölüme girmeye hak kazandığını ancak Bölüm Başkanı Jason Hale’in keyfi bir kararla sınav jürisinin ilan ettiği listeyi değiştirip iki yeni ismi listeye eklediğini ve bu adayları okula kabul ettiğini söylediğini belirtti.

Sanat okullarının niteliği ve değerini sağlayanın, giriş sınavlarının özenli, yetkin ve şaibeden uzak yapılması olduğunun altını çizen Emüler, açıklamasını ise şöyle noktaladı:

Bu anlaşılmaz tutum, tiyatro bölümünde ders veren bütün meslek dersi hocalarını bir karar vermeye zorlamıştır. Aynı zamanda giriş sınavı jürisini de oluşturan bütün meslek dersi hocaları olarak (Cem Emüler, İlham Yazar, Özlem Ersönmez, Meltem Keskin), şu an itibariyle Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü’ndeki eğitmenlik görevimizden ayrılmış bulunmaktayız. Bilgilerinize.

Sevgili Arkadaşlarım, Öğrencilerim, Meslektaşlarım. Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü giriş sınavları Haziran ayında çok değerli bir jüri tarafından dört gün boyunca yapılmış; sekiz öğrenci bölüme kabul edilmiş; YGS’den baraj puanı almaları halinde bölüme resmi kayıt yaptırabilecekleri hem kendilerine, hem de bütün bölüme sözlü olarak duyurulmuştu. Ancak, sınavın ardından, bölüm başkanı keyfî bir kararla jürinin ilan ettiği listeyi değiştirmiş, listeye iki yeni isim eklemiş ve bu adayları okula kabul ettiğini ilan etmiştir. Sanat okulları eğitim kadrosunda yer alan isimlerin niteliği ve öğrencilerin seviyesi ile değer kazanır. Bunu sağlayan en önemli faktörlerden biri giriş sınavlarının özenli, yetkin ve şaibeden uzak bir şekilde yapılmasıdır. Bilkent Üniversitesi gerçekten çok değerli bir kurumdur ve sanat bölümlerine verdiği destek ile tanınmaktadır. Bilkent Tiyatro Bölümü de, bu güne kadar, hepimizin ortak çabasıyla Türkiye’nin en nitelikli eğitim veren kurumlarından biri olmuştur. Ne var ki, Bilkent gibi güzide bir kurumun titizliğine yakışmayan bu anlaşılmaz tutum, tiyatro bölümünde ders veren bütün meslek dersi hocalarını bir karar vermeye zorlamıştır. Aynı zamanda giriş sınavı jürisini de oluşturan bütün meslek dersi hocaları olarak, şu an itibariyle Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü’ndeki eğitmenlik görevimizden ayrılmış bulunmaktayız. Bilgilerinize. #bilkent #bilkentüniversitesi #bilkentuniversity #bilkenttiyatro @bilkenttiyatro @bilkent_news @bilkentuniv @bilkentsymphony @bilkent.campus @bilkent.ihsandogramaci

@ cemuler‘in paylaştığı bir gönderi ()

Mezun ve öğrencilerden hocalarına destek

Öte yandan Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü mezunları ve öğrencileri de Instagram sayfasından yaptıkları açıklama ile hocalarına destek verdi:

Bölüm yönetiminden bir garip açıklama

Okul yönetiminden ise iddiaları hem yalanlayan hem de doğrulayan, belirsiz açıklamalar geldi.

Tiyatro Bölümü’nün kurumsal Instagram hesabından yapılan açıklamada bölümün akademik ve teknik olanaklarının çok daha fazla öğrenciyi yetiştirebilecek kapasiteye sahip olduğu, mevcut öğrenci sayısının oyunların sağlıklı bir biçimde gerçekleştirilmesine engel teşkil ettiği belirtildi ve bu nedenle fakülte yönetimi olarak kota konulduğu ileri sürüldü. Aynı açıklamanın sonunda ise “İddialar asılsızdır” ifadesi yer aldı.

Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Dekanlığı tarafından yapılan açıklama

Bilkent Tiyatro (@bilkenttiyatro)’in paylaştığı bir gönderi ()

Sendika.Org