Yıkıma karşı direnen Kirazlıtepeliler kaymakamla görüştü: “Mahkemeye gideceğiz”

Kirazlıtepe Mahallesi halkının yıkıma karşı direnişi sürüyor. Mahalleli önce gün içinde usulüne uygun gerçekleşmeyen yıkımlara karşı iş makinelerini durdurdu, sonra Kaymakam ile görüşerek mahkemeye başvuracaklarını söyledi

Rantsal dönüşümün yaşandığı Üsküdar’ın Kirazlitepe Mahallesi’nde seçimlerden bir gün sonra başlanan yıkım devam ediyor. Dün (30 Temmuz) yıkıma gelen görevlilere asbest ölçümü ve yıkım kararını soran mahalle halkı belgelerinin olmadığını söyleyerek yıkıma engel olmuştu.

Mahalleye giden Sendika.Org muhabirine konuşan Kirazlıtepe Kentsel Dönüşüm İmar ve Güzelleştirme Derneği Başkan Yardımcısı Osman Taner Karaca “Belediyenin kentsel dönüşüm müdürü dün geldi. Burayı belgesiz yıkamayacaklarını ve usule uygun yıkım yapılmadığını söyledik. Hastalıkların arttığını ve molozları kaldırmalarını söyledik” dedi.

Bugün de sabah saatlerinde yıkım için ekiplerin geldiğini belirten Karaca, bu defa zabıta ve birkaç polis ekiplerinin yanı sıra çevik kuvvet polisi getirildiğini aktardı.

Mahalleli kaymakamla görüşmeye gitti

Dernek yöneticilerinden Murat Ay, bugün yıkım sırasında Üsküdar Emniyet Müdür Yardımcısı’nın “Kaymakamın talimatıyla bu yıkım gerçekleşecek” dediğini aktardı.

Muhatabın Kaymakam olduğunun söylenmesinin ardından görüşmeye gittiklerini söyleyen Ay, kaymakamın yerinde olmaması üzerine oturma eylemi yaptıklarını söyledi. 5 kişilik bir heyet olarak kaymakam ile görüştüklerini söyleyen Ay, görüşmenin detaylarını şöyle aktardı:

Bu görüşmede yine aynı şeyler söylendi fakat talimatı kendisinin vermediğini, kendilerinin böyle bir yetkisi olmadığını ve sadece güvenliği sağladıklarını emniyet müdür muavininin de yanlış anlamış olabileceğini söyledi. Halbuki öyle değil, yanımızda şahitler de var. Bizden burada yıkım kararına uyulmadığına dair mahkeme kararı getirilmesini istedi. Yani buradaki şahit olan olayların aksine kendisi mahkeme kararı istedi. ‘Bunlar olduktan sonra biz müdahil olabiliriz’ dedi. Biz de bu görüşmeden sonra savcılığa başvuracağız. Buradaki olumsuzlukları tespit ettirip kaymakamlığa tekrar müracaat edeceğiz.

Yıkım hiçbir güvenlik önlemi olmadan yapılıyor

Mahalledeki yıkım ne çalışanların ne de mahallelilerin güvenliğini sağlayacak şekilde yapılıyor. Evler etraflarında hiçbir güvenlik önlemi almadan yıkılırken geçtiğimiz pazar günü (29 Temmuz) bir çalışanın yüzüne su borusu patlamıştı. Kaldırılmayan molozlar yüzünden artan böceklenme nedeniyle de mahallede yaşayanların vücutlarında çeşitli yaralar olmuş durumda.

Sendika.Org muhabirinin mahallede olduğu saatlerde bir binanın duvarının yol dahi kesilmeden yıkılması üzerine etrafta bulunan vatandaşlar tepki gösterdi:

İlgili haberler:

Sendika.Org