Üsküdar Kirazlıtepe halkı yol kesti, rantsal dönüşümü protesto etti

Üsküdar Kirazlıtepe Mahallesi halkı yol kapama eylemiyle rantsal dönüşümü protesto etti

İstanbul Üsküdar’a bağlı Kirazlıtepe Mahallesi’nde halk, 7 parselde gerçekleştirilmek istenen rantsal dönüşümü bugün (7 Temmuz) protesto etti.

Kirazlıtepe Kentsel Dönüşüm İmar ve Güzelleştirme Derneği’nde toplanan mahalle halkı burada yapılan toplantının ardından “Kirazlı bizimdir, bizim kalacak” sloganı ile yürüyüşe geçti.

“Kirazlıtepe mahalle halkı haklarına, hayatlarına, evlerine, geleceklerine, imzalarına hep birlikte sahip çıkıyor” pankartı ve “Halkın sözünün üstünde söz, gücünün üstünde güç yoktur” yazılı dövizlerle dörtyola ulaşan kitle, burada oturma eylemi yaparak yolu trafiğe kapattı.

Açıklama ise derneğin başkan yardımcısı Mikail Dülge tarafından okundu.

“Görüşme beklerken ‘evleri boşaltın’ dediler”

Üsküdar Belediye başkanı ile görüşme yapıldığını ve bu görüşmeye göre kendi aralarında değerlendirme yaptıklarını belirten Dülge, buna karşın son bir haftadır evlerini 15 gün içinde boşaltmaları yönünde kendilerine tebligatların gönderildiğini belirtti.

Dülge açıklamanın devamında şu ifadeleri kullandı:

Bizler görüşme beklerken, fiilen çeşitli uygulamaların başladığını üzülerek mahallemizde görmekteyiz. Bunlar;

1- 6306 sayılı kanunun 17. maddesine binaen bilgilendirmeden ziyade tehditkar ifadelerin yer aldığı yıkım ve boşaltma gibi tedirginlik oluşturan içeriğe sahip tebligatların yapıldığı,

2- Anlaşma imzaladığı ifade edilen komşuların yapılarının yıkımlarına, yıkım yönetmeliği şartlarına uyulmadan gerçekleştirilmek suretiyle sağlığımızı ve yerleşimlerimizi tehdit eder gibi sürdürüldüğü,

3- Yıkım yapılan yerin yanında bulunan ve anlaşmayı imzalamayan yapılara da zarar verecek nitelikte iş ve işlemlerin gerçekleştirildiği,

4- Komşuların bir arada ve birlik içinde, suhulet ve sevinçle karşıladığı adaletli bir dönüşüm süreci yerine, belediye yetkililerinin komşuyu birbirine düşüren içerikte sözlü beyanlar ve mahalle halkı içinde konuşulmasına neden olan beyanlarla ifadelerde bulunduğu gerçeği ile karşı karşıyayız.

Bu durumu anlamakta güçlük çekmekteyiz. Madem bizlere rağmen bir süreç düşünülüyordu ise ‘katılımcılık- öneri geliştirme-müzakere etme’ gibi ifadelere ne gerek vardı? Mahallede yaşayan insanların bu denli huzursuz kılınmasından umulan yarar nedir?

“Biz rantsal dönüşüme karşıyız”

Kızıl Bayrak’ın aktardığına göre, açıklamanın ardından “Biz kentsel dönüşüme karşı değiliz ama rantsal dönüşüme karşıyız” diyen dernek başkanı Rıza Şener, sözlerini devamında “Burayı başkalarına bırakmak istiyorlar. Belediye başkanı ‘ben yetkili değilim’ diyerek sorumluluk almıyor. Bizi oyalıyor. Rant için devletimizin yıkılmasına izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından eylem sonlandırılırken, sloganlarla tekrar derneğe geçildi.

Kirazlıtepe halkı, 9 Temmuz Pazartesi günü saat 10.00’da itiraz dilekçelerini toplu olarak Üsküdar Belediyesi’ne vererek hukuksuzluğun sona ermesini istetecek.

Sendika.Org