Şule Çet’in soruşturmasında deliller karartılmış

Şule Çet soruşturmasında şüpheli Çağatay Aksu’nun gözaltı sırasında yapılan sağlık kontrolünde kolunda bulunan Şule Çet’in tırnak izlerinin rapora yazılmadığı ve delillerin karartıldığı ortaya çıktı

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, Çağatay Aksu’nun kolunda boğuşma sırasında oluşan Şule Çet’in tırnak izleri bulunuyordu. Doktorlar ve polisler bunu görmeyerek rapora işlemedi. Gizlenen bu delil sonraki süreçte açığa çıktı.

Çağatay Aksu’nun yanında bulunduğu iddia edilen Berk Akand ise suçlamaları kabul etmediğini ileri sürerek şunları söyledi:

Beni içmeye davet ettiler. Ben de oraya gittim. Onlar içerdeydi. Ben olay yerinde yoktum. Atladığını ve düştüğünü görmedim. Çağatay yanıma geldi. Kızın atlayıp gittiğini söyledi. Çağatay’ın elinin şiştiğini gördüm. Olayın vahim olduğunu anladım. Hemen aşağı indim. Güvenlik görevlisi gördüm. Buradan kız geçti mi diye sordum. Geçmedi deyince sinir krizi geçirdim. Çağatay’a vurdum. Kızın atladığı zaman yanında değildim. Ben kızla yan yana dahi durmadım.

Tutuklama cinayetten değil “nitelikli cinsel saldırı, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”dan

Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanan Çağatay Aksu ile Berk Akand’ın tutuklanma gerekçesi ise cinayet şüphesi değil “cinsel amaçlı cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, nitelikli cinsel saldırı” suçlarından tutuklandıkları öğrenildi. Çağatay Aksu savunmasında suçlamaları kabul etmeyerek “Mevcut video ve WhatsApp yazışmalarından maktulün zorla yanımda tutulmadığı anlaşılacaktır. Maktulle cinsel amaçlı değil başka hiçbir şekilde yakınlaşmamız olmadı. Kız içeceği alkolü alkol dolabından kendisi alıp, poşeti kendisi taşıyor, biz onu zorla oraya götürmedik, zorla tutmadık. Hiçbir şekilde cinsel saldırıda bulunmadık” dedi.

Deliller karartıldı

Oysa medyaya yansıyan Çet’in plazaya giriş görüntüleri Aksu’yu yalanlıyor. Çet ailesinin avukatı Umur Yıldırım, görüntülerde Çet’in elinde poşette içki olduğunu, ancak Çet’in ölümünün ardından polisin dairede yaptığı incelemede bu içki şişelerine rastlanmadığını belirtti. Aksu’nun Çet’le içki içerkenki görüntülerini sosyal medyada paylaşmasına karşın olay sonrasında bu şişelerin olmaması delillerin karartıldığını ortaya koydu.

Ne olmuştu?

Ankara’da 28 Mayıs’ta Şule Çet, patronu Çağatay Aksu’yla bulunduğu binanın 20. katından düşmesi sonucu hayatını kaybetmişti. Şüpheli Çağatay Aksu, Çet’in intihar ettiğini iddia etmişti fakat sonradan ortaya çıkan otopsi raporunda Çet’in ölmeden önce tecavüze uğradığı ortaya çıkmıştı. Ayrıca, Çet’in kendisini attığı iddia edilen pencerede de herhangi bir parmak izinin bulunmayışı cinayet şüphesini artırmıştı. Çağatay Aksu ise iki kere gözaltına alınmış fakat serbest bırakılmış ardından ise tutuklanmıştı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur