Soma’da ‘adalet’ böyle geldi: ‘Asıl patron’ Alp Gürkan’a beraat, sanıklara ödül gibi cezalar

Soma Katliamı Davası’nın mahkeme heyetinden bir hakimin rahatsızlığı nedeni ile ertelenmesinin ardından duruşma bugün (11 Temmuz) görüldü. İşletme Müdürü Akın Çelik’e arttırımla 22 yıl iyi hal indirimiyle 18 yıl 9 ay, İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı’ya 22 yıl 6 ay, Şirket teknik nezaretçisi Ertan Ersoy’a 22 yıl, indirimle 18 yıl hapis cezası verildi. “Asıl patron benim” diyen Alp Gürkan’ın da aralarında bulunduğu 37 kişi ise beraat etti

13 Mart 2014’te 301 işçinin katledildiği Soma Katliamı’nın 2015’te başlayan davasında karar duruşması aşamasına gelindi. Karar duruşması 9 Temmuz’da görülecekti fakat mahkeme heyetinden bir hakimin rahatsızlandığı ileri sürülerek duruşma bugüne (11 Temmuz) ertelenmişti. Duruşmanın ertelenmesinin ardından adalet nöbetine başlayan Soma aileleri nöbete son verirken polis arama noktası kurmak ve alan araması yapmak üzere mahkeme salonunun önünü boşalttı.

Karar açıklandı

Soma Katliamı’nı Tayyip Erdoğan gibi “Bu işin fıtratında var” diyerek açıklayan Soma Kömürleri AŞ Genel Müdürü Ramazan Doğru’ya arttırımla 22 yıl 6 ay, İşletme Müdürü Akın Çelik’e arttırımla 22 yıl iyi hal indirimiyle 18 yıl 9 ay, İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı’ya 22 yıl 6 ay, Şirket teknik nezaretçisi Ertan Ersoy’a 22 yıl, indirimle 18 yıl hapis cezası verildi.

Soma Katliamı’nı önce sabotaj olduğunu ileri süren ardından, FETÖ’ye bağlamaya çalışan ve nihayetinde Müge Anlı’dan medet uman Soma A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’a 15 yıl hapis cezası verildi. Gürkan’a verilen cezada suçun taksir düzeyinde kalması gerekçe gösterilerek herhangi bir arttırım yapılmadı.

Mehmet Ali Günay Çelik 13 yıl hapis iyi hal indirimi ile 11 yıl 8 ay; Yasin Kurnaz, Hilmi Kazık, Haluk Evinç, Hilmi Karakoç, Hüseyin, Mehmet Erez ve Fuat Ünal Aydın 10 yıl hapis iyi hal indirimi ile 8 yıl 4 ay, Murat Bodur yönünden iyi hal indirimi de uygulanarak 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Kararın açıklanmasının ardından avukatlar ve aileler kararı protesto etti. Bu sırada mahkeme heyeti salonu boşaltarak ara verdi.

“Asıl patron benim” diyen fakat buna rağmen cezai hükmünün olmadığını ileri süren Alp Gürkan’ın da aralarında bulunduğu 37 kişi hakkında ise beraat kararı verildi.

Sendika.Org/ Soma

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur