Rantsal dönüşüme direnen Kirazlıtepe halkı: “Eylemse eylem, kavgaysa kavga biz buradayız”

İstanbul Üsküdar’daki Kirazlıtepe Mahallesi halkı, rantsal dönüşüme karşı direnerek evlerini boşaltmayı reddediyor. Sendika.Org muhabirlerine konuşan Kirazlıtepeliler, Üsküdar Belediyesi’nin evlerini boşaltmaları için kendilerine baskı uyguladığını ve mahalleyi yaşanılmaz kılmak için elinden geleni yaptığını anlattı. Yıkılan evlerin molozlarının kaldırılmadığı, yolların çöktüğü ve elektrik, su, doğalgaz gibi yaşamsal ihtiyaçların kesilmekle tehdit edildiği mahallede halk “Eylemse eylem, kavgaysa kavga, biz buradayız” diyor

Sendika.Org muhabirleri, rantsal dönüşümün yaşandığı Üsküdar Kirazlıtepe’ye giderek mahalle sakinleriyle görüştü.

Üsküdar Belediyesi’nin evlerini boşaltmaları için kendilerine baskı uyguladığını ve mahalleyi yaşanılmaz kılmak için elinden geleni yaptığını anlatan Kirazlıtepeliler, yıkılan evlerin molozlarının kaldırılmadığını, yolların çöktüğünü ve elektrik, su, doğalgaz gibi yaşamsal ihtiyaçların kesilmekle tehdit edildiklerini söyledi.

Ziyarette ilk olarak Kirazlıtepe Kentsel Dönüşüm İmar ve Güzelleştirme Derneği’nde çok sayıda mahalleliyle bir araya gelen, ardından mahalleyi dolaşan Sendika.Org muhabirlerinin izlenimleri şöyle:

Mahalleye ayak bastığımız anda Üsküdar Belediyesi’nin manidar bir duvar reklamı ile karşılaşıyoruz: “Söz verdiğimiz gibi… Dönüşüm Üsküdar’ın doğasında var”

Biraz ilerleyince de iş makinelerinin çevrede hiçbir önlem almadan bir evi yıkmasına tanık olduk.

Mahalleliler, belediyenin yıkımların ardından molozları kaldırmadığını, hurdacıların da yıkımdan arta kalanları toplamasına müsaade ettiğini söyledi.

Kirazlıtepe Kentsel Dönüşüm, İmar ve Güzelleştirme Derneği önündeki bekleyişimiz sırasında mahalleli, belediyenin kendilerine evlerini boşaltma tebligatı gönderdiği bilgisini paylaştı.

Derneğin sekreteri Bayram Ali Kot [solda] “Kentsel dönüşüm sürecimiz geçen yıl TOKİ’yle başladı, bu yıl Üsküdar Belediyesi’yle devam ediyor. Her iki kurumun da vatandaş üstündeki baskı ve tehditleri sürüyor. Tabiri caizse bu iki yıllık süreçte bütün komşularımızı hasta ettiler” derken, başkan yardımcısı Mikail Dülye [sağda] ise “Yapılan projeyi görmek, içinde olmak ve temel şartnamelerini tamamen birlikte hazırlamak istiyoruz” dedi.

Yaklaşık 45 yıldır Kirazlıtepe’de ikamet ettiğini söyleyen Sabriye Ay: “Eğer hak üzerineyse Cumhurbaşkanımız. Biz onu, bize verdiği sözlerle seçtik. ‘Ben Hazreti Ömer’in adaletiyle geliyorum’ diyordu. Ama şu anda ben o Hazreti Ömer’in adaletini görmüyorum onda.

Mahalle sakinlerinden Müzaher Yıldırım: “Bize dairelerimiz vermeyecekler. Projeyi göstermiyorlar. 1000 lira kira nedir? Gezsin Kirazlıtepe’yi Sayın Hilmi Başkan, eğer bulabilirse 1000 liraya ev, buyur etsin bizi. Evlerimizi, haklarımızı istiyoruz. Eylemse eylem, kavgaysa kavga, dövüşse dövüş… Biz buradayız.

Mahalleliler. ziyaretimiz öncesi hafriyat kamyonunun Aysel Çakır adında bir kadına çarptığı bilgisini paylaştı. Olaya şahit olan bir mahalle sakini çektiği fotoğrafı gösterdi.

Dernekteki görüşmenin ardından Kirazlıtepelilerle mahalleyi dolaştık.

Bir mahalleli, yıkım sırasında çöken bir yolu gösteriyor.

İş makinelerinin çalışmaları sırasında telefon direklerinin zarar gördüğünü anlatan bir yurttaş, engelli kardeşini kontrol etmek için her gün Küplüce’den Kirazlıtepe’ye geldiğini anlattı.

Mahalleden bir esnaf, işyerinin hemen arkasındaki evin yıkımının ardından molozların kaldırılmadığını ve son günlerdeki yoğun yağışların da etkisiyle işyerinin duvarlarının şiştiğini, içerisinin su içinde kaldığını ve rutubet oluştuğunu söyledi.

Evlerini boşaltmayı kabul etmeyen yurttaşlar, moloz yığınlarıyla iç içe yaşıyor.

Kirazlıtepe, Çamlıca Camii ile yan yana bir mahalle. Cami inşaatının yakınındaki lüks apartmanlar dikkatimizi çekince mahalleli “Kirazlıtepe’yi riskli alan ilan ederek evlerimizi boşaltmak istiyorlar. Ama bu apartmanların hepsi izinli. Çünkü burada kalan AKP’li vekil, belediye meclis üyesi var” dedi.

Mahalleli ayrıca, daha önce bu bölgede molozların bulunmadığını ancak boşaltma kararına uymayan ev sahiplerinin binalarının önüne moloz döküldüğünü söyledi.

Foto-izlenim: Gül Gündüz – Vecih Cuzdan

İlgili haberler:

Sendika.Org