MGK bildirisinde ABD ve Suriye mesajları

Yeni sistemin ilk MGK toplantısının ardından yayımlanan bildiride ABD ve Suriye mesajları ön plana çıktı

Yeni sisteme geçilmesinin ardından Tayyip Erdoğan başkanlığında Saray’da yapılan ilk Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısının ardından bildiri yayımlandı.

Yedi maddelik bildiride, MGK toplantısında “ülkenin güvenliğini yakından ilgilendiren önemli iç ve dış gelişmelerin bütün yönleriyle ele alındığı” belirtilirken ABD ve Suriye’ye ilişkin mesajlar ön plana çıktı.

Bildiride, Rahip Brunson krizi üzerinden yaşanan ABD’nin yaptırım tehditleri kastedilerek şunlar denildi:

ABD’nin ülkemizin her türlü sorumluluğunu yerine getirdiği savunma sanayisi projelerini, milletlerarası antlaşmalara aykırı şartlara bağlayan kararının ve açıklamalarının, iki ülke arasındaki stratejik ortaklığa ve güven ilişkisine telafisi mümkün olmayan zararlar vereceği vurgulanmıştır. ABD tarafından ülkemize karşı kullanılan tehdit dilinin ittifak ilişkilerine saygısızlık olduğu ve asla kabul edilemeyeceği belirtilmiştir. Türkiye’nin gerek ikili ilişkileri, gerekse ittifaklar çerçevesindeki tüm yükümlülüklerine bağlı olduğu kadar haklarına da sahip çıktığı, ülkemizin bu yaklaşımına saygı duyulmasının beklendiği kaydedilmiştir.”

ABD ile Münbiç konusunda sağlanan mutabakatın “Suriye meselesinin çözümüne önemli katkı sağlayacağı”nın belirtildiği bildiride, “Bölgede güvenlik ve denetim sağlanmasına ilişkin ilave hazırlıklarla bölge halkının evlerine dönüşünü hızlandıracak tedbirler gözden geçirilmiştir” ifadesine yer verildi.

“Suriye’de somut adımlar atılacak”

Suriye’de “somut adımların” atılacağının belirtildiği MGK bildirisinin ilgili maddesi şöyle:

Suriye’de hâlen terör örgütlerinin etkinlik gösterdiği bölgelerin bir an önce güvenli hâle getirilmesine yönelik çalışmalar değerlendirilerek, bu konudaki somut adımların atılmaya başlanacağı belirtilmiştir.

Sendika.Org