İntihar ettiği iddia edilen Şule’nin otopsi raporu: Cinsel saldırıya maruz kalmış

Ankara’da Mayıs ayında bir plazadan düşerek ölen Şule Çet’in��ölümüyle ilgili bir numaralı şüpheli Çağatay A., Çet’in intihar ettiğini iddia ederek adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Çet’in otopsi raporunda ölmeden önce tecavüze maruz kaldığı ortaya çıktı 

Gazi Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi Tekstil Tasarımı 2. sınıf öğrencisi Şule Çet, yanında çalıştığı Çağatay A. ile 28 Mayıs tarihinde Çağatay A.’ya ait Çankaya ilçesindeki bir plazanın 20. katındaki ofisten gece saat 04.00’da düşerek ölmüştü. Şüpheli Çağatay A., Çet’in intihar ettiğini iddia etmiş ve iki kez gözaltına alınmasına rağmen ikisinde de adli kontrol şartıyla serbest bırakılmış. Çet’in yakınları ise Çet’in öldürüldüğü gece “Buradan çıkamıyorum, adam bana takmış. Bırakmıyor, keşke gelmeseydim” diye mesaj attığını belirterek, Çet’in öldürüldüğünü söylemişti. Çet’in otopsi raporunda ölmeden önce tecavüze maruz kaldığı ortaya çıktı.  

Tırnak altından şüpheli Çağatay A.’nın DNA’sı çıktı 

Hürriyet’in haberine göre, soruşturma dosyasına giren otopsi raporunda Çet’in ölümünden önce tecavüze maruz kaldığına dair bulgular yer aldı. Çet’in kanında “Uyumayı tetikleyen uyarıcı madde” ile vücudunda boğuşma izlerine de rastlandı. Ayrıca Çet’in 9 parmağının tırnak altında bir erkeğe ait dokular ve DNA bulguları tespit edildi. Erkeğe ait doku örnekleri ve DNA bulgularının ise Çağatay A.’ya ait olduğu belirlendi.

Çet’in düştüğü 1.20 santimlik pencerenin camında, pervazında ve çerçevesinde ise genç kadına ait parmak izi tespit edilemedi. 

“Atlayacak biri pencerenin kenarından tutmaz mı?” 

Çet ailesinin avukatı Umur Yıldırım, Çet’in öldürüldüğünü belirtti ve şunları söyledi:

İlk günden intihar etmediğini söyledik. O geceki yazışmalar, attığı mesajlar da bunu gösteriyordu. Otopsi raporu her şeyi ortaya çıkardı. Tecavüze uğramış. Düştüğü pencerede parmak izi tespit edilememiş. Atlayacak biri pencerenin kenarından tutmaz mı? Bu kız balıklama atlamadığına göre demek ki ya öldürülüp öyle atıldı ya da baygın haldeyken atıldı.

İki kez gözaltına alınıp bırakıldı 

Çet’in ölümünün ardından bir numaralı şüpheli olarak ik kez gözaltına alınan ve her ikisinde de adli kontrol şartı ile serbest kalan Çağatay A., ifadesinde Çet’in camdan atlayarak intihar ettiğini iddia ederek şunları söylemişti:

Kendisine engel olmaya çalıştım, atlarken tutmaya çalıştım ama başaramadım. Atlamasın diye tutuğum sırada parmaklarımda sıyrıklar oluştu. Abi kardeş ilişkimiz vardı. ‘Yaşamak istemiyorum’ diyerek atladı.

Çet’in öldüğü sırada plazadaki ofiste Çağatay A.’nın dışında B.A.’nın da bulunduğu ortaya çıkmıştı. B.A. ise ifadesinde başka odada olduğunu, neler yaşandığını bilmediğini söylemişti.

Çet, ölmeden önce ev arkadaşına mesaj atmış 

Çet’in gece 01.48 gibi ev arkadaşını aradığı, “Şimdi ben içeriye geçiyorum, beni ara ve acil gelmem gerektiğini söyle” dediği, ev arkadaşının kendisini aradığı öğrenildi. Bu görüşmeden 12 dakika sonra saat 02.00 sıralarında ise Çet’in ev arkadaşına “Buradan çıkamıyorum, adam bana takmış. Bırakmıyor, keşke gelmeseydim” diye mesaj attığı da ortaya çıkmıştı. 

Şüphelinin serbest kalmasına kadınlar tepki gösterdi

Çet için Twitter’da açılan   etiketinde kadınlar ve Çet’in yakınları, şüphelinin serbest bırakılmasına tepki gösterdi:

Sendika.Org 
 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur