HDP’li Beştaş, Şule Çet cinayetini Adalet ve Aile bakanlarına sordu

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Şule Çet’in tecavüze uğraması ve plazanın 20. katından atılarak öldürülmesine ilişkin Aile ve Adalet bakanlıklarının yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi

 

Gazi Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi Tekstil Tasarım Bölümü 2. sınıf öğrencisi Şule Çet, yanında çalıştığı Çağatay A. ile 28 Mayıs tarihinde Çağatay A.’ya ait Çankaya ilçesindeki bir plazanın 20. katından atılması sonucu hayatını kaybetmişti. Şüpheli Çağatay A. Çet’in intihar ettiğini iddia etmiş, iki kez gözaltına alınmasına rağmen ikisinden de adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Çet’in otopsi raporunda ise ölmeden önce tecavüze uğradığına ilişkin bulgular yer almıştı.

İNTİHAR ETTİĞİ İDDİA EDİLEN ŞULE’NİN OTOPSİ RAPORU: CİNSEL SALDIRIYA MARUZ KALMIŞ

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş olayın üzerine Çalışma, Sosyal Hizmet ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Beştaş önergesinde, Çağatay A.’nın toplumsal baskı oluşması sonrasında mahkeme tarafından tutuklanmış olduğuna dikkat çekti.

Beştaş’ın Selçuk’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu sorular yer aldı:

 1. Ş.Ç. cinayetine ilişkin açıklama yapacak mısınız?
 2. Ş.Ç. vakası nezdinde kadınların maruz kaldığı taciz, şiddet ve cinayet vakalarına ilişkin hangi çalışmaları yürüteceksiniz?
 3. Bulunduğunuz mevki ve nosyonu kadınların lehine çevirme yönünde ne tür çalışmalar yürüteceksiniz?
 4. Bakanlığınız Ş.Ç. davasına müdahil olacak mıdır?
 5. Ş.Ç. cinayetini meşru gösterme eğiliminde olan söylemlere ilişkin bir açıklama yapacak mısınız? Hâlihazırda bu yönlü bir açıklama yapmama sebebiniz nedir?
 6. Kadın cinayetlerinin sıradan ve meşru hale geldiğine dair söylem ve tespitler karşısında Bakanlık olarak bu algıyı değiştirmek ve kadınların şiddete maruz kalmasını engellemek adına bir çalışma yapılmasını ne zaman gündeminize alacaksınız?

Beştaş, Gül’ün yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde ise şu sorulara yer verdi:

 1. Ş.Ç. davasına ilişkin bilgi sahibi misiniz? Bakanlığınızın bu dava nezdinde kadınların maruz kaldığı şiddet, taciz ve cinayet olaylarına ilişkin girişimleri neler olacaktır?
 2. Son beş yıl içerisinde Türkiye’de kadınların maruz kaldığı şiddet, taciz ve cinayet vakalarına ilişkin veriler ne şekildedir? Buna ilişkin açılan dava sayısı nedir? Açılan davalar ne şekilde neticelenmiştir?
 3. Kadınların maruz kaldığı şiddet, taciz ve cinayet vakalarındaki artışın sebebi nedir? Buna ilişkin bir çalışma yürütmekte misiniz?
 4. Kadınların maruz kaldığı şiddet, taciz ve cinayet vakalarındaki artışın; ilgili mahkemelerin gerekli cezaları vermeyerek olayları meşrulaştırma eğiliminde olmaları ile ilintisi nedir? Mahkemelerin kadınlar aleyhine karar verme eğilimlerinin sebebi nedir?
 5. Ş.Ç. davası nezdinde bu tür vakalara ilişkin hangi önlemlerin alınması ve hangi çalışmaların yürütülmesi gündeminizdedir?
 6. Ş.Ç. davasının görüldüğü mahkeme ilkin neden sanıkların beraatı yönünde karara hükmetmiştir? Davaya bakan mahkemenin kamuoyu baskısı oluşmasaydı sanıkları koruma eğiliminde davayı yürütecekleri gerçeğinden hareketle mahkemelerin kadınlara yönelik aleyhe tutumlarının sebebi nedir?
 7. Mahkemeler neden erkekleri koruyucu nitelikte kararlar almaktadır? Mahkemelerin erkekleri koruyucu yöndeki kararları ile mi kadınların maruz kaldığı cinayetler sonlanacaktır?
 8. Bakanlığınızın kadınların maruz kaldığı, şiddet, tecavüz, istismar ve cinayet davalarına ilişkin çıkardığı bir istatistik mevcut mudur? Bu tür davaların çok azının kamuoyu baskısı ile caydırıcı cezalarla neticelenmesinin haricinde genel eğilimin ceza indirimi şeklinde seyretme sebebi hükümet politikalarınız mıdır? Hükümet politikalarınızın kadınların lehine evrilmesi mümkün kılınacak mıdır? Yargı mensuplarının bu tür yargılamalara dair toplumsal cinsiyet temelli eğitim çalışmalarına tabi tutulması sağlanacak mıdır?
 9. Ankara’da meydana gelen çok vahim bir cinayet davasının bazı medya kuruluşları tarafından meşru gösterilme eğilimi bir yaptırıma tabi tutulacak mıdır? Bazı medya kuruluşlarının cinayeti meşru gösterip cinayet zanlılarını koruma eğiliminin altında yatan saik nedir?

Sendika.Org/ Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur