Çiğdem Toker: “Şehir hastanelerinde ‘kur’ virüsü”

Çiğdem Toker, Cumhuriyet’teki köşesinde şehir hastanelerine alınacak tıbbi görüntüleme cihazlarının ihalesine ve dolar üzerinden yapılan anlaşmaların maliyetine dikkat çekti  

 

Cumhuriyet yazarı Çiğdem Toker “Şehir hastanelerinde ‘kur’ virüsü” başlıklı yazıdına, Mersin Şehir Hastanesi’ni ve Ankara’da açılmak üzere olan Bilkent Şehir Hastanesi’ni yapan CCN Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çeçen’in Dünya gazetesine verdiği röportajıdan dikkat çekici kısımları köşesine taşıdı.

Toker, Çeçen’in şehir hastanelerine alınacak tıbbi görüntüleme cihazlarının ihalesiyle ilgili söylediklerine atıf yaparak CCN Holding’in iş ortaklarına şöyle dikkat çekti:

Şehir hastanelerine aşınacak tıbbi görüntüleme cihazı ihalesiyle ilgili Çeçen, Sanayi İşbirliği Programı kapsamında “Beş Kalem Tıbbi Cihaz Tedarikine İlişkin” büyük ölçekli tıbbi cihaz alımının “fikir babası” olduğunu söylüyor.

İkinci kez ertelenen tarihiyle 13 Ağustos’taki ihalenin GEAselsan’a verilse iyi olacağı yönünde “dilek” bildiriyor.

Eğer CCN Holding’in Dia Holding adıyla, yapımını üstlendiği şehir hastaneleri için iki yıl önce GE Sağlık ile 95 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladığını bilirseniz bu “dilek”te bir mahsur görmeyebilirsiniz

Bu dilek ister istemez bir buçuk ay önceki yazımı hatırlamama vesile oldu. “Gerçekten yerli ve milli mi” başlıklı yazıda şöyle yazmıştım: “İktidara yakın bir gazetede bu ihale için General Electric-Aselsan ortaklığı ile Philips-Vestel’in yarışacağı haberi yer aldı. (Dahası, bu iki küresel şirketten birine söz verildiği konuşuluyor.)

Toker, bu GE’nin bu kulis haberindeki “yorum ve imanın” hiçbir şekilde gerçeği yansıtmadığına dair yazı gönderdiğini hatırlatarak benzer bir açıklamanın CCN Holding Yönetim Kurulu Başkanı Çeçen’e de gönderilip gönderilmeyeceğini merak ettiğini yazdı ve şöyle dedi:

Nedeni açık: Eşit koşullarda rekabete açık bir ihalede, piyasanın önemli bir aktörünün olumlu temennisi de aynı “etik” hassasiyetle karşılanabilmeli.

Kira 419,2 milyon TL’den başlıyor

Toker, ihalenin mevcut şartnameyle yapılması halinde yerli üreticilerden alım yapılamayacak olmasına ve tekrar tırmanışa geçen dolar karşısındaki TL’nin hali ortadayken, tekliflerin dolar üzerinden verilme koşulunun korunduğuna da dikkat çetti. Sağlık Bakanlığı’nın şehir hastanelerinde kiracı olduğunu hatırlatan Toker şunları yazdı:

 Kur arttıkça bütçeyi zorda bırakacak dövize dayalı sözleşme ve garantileri, eleştirenlere “cahil” diyen Çeçen, devlet parasını harcamadan yatırımları realize ettiklerini söylüyor. Bunu söylerken de yatırımların Hazine’ye maliyetini düşünmeden, herhalde bedava yapıldığını sanmamızı istiyor.

Röportajda “Direkt bankalara gittiğini” söylediği, bizlerin vergilerinden oluşan kira tutarının Bakanlık projeksiyonuna göre 419,2 milyon TL ile başlayacağını anımsatalım.

Sendika.Org