Beşiktaş’ta kadınlardan Şule Çet eylemi: “Kadın cinayetlerinin üstünü intihar diyerek örtemezsiniz”

Kadın Meclisleri’nin çağrısıyla Beşiktaş’ta bir araya gelen kadınlar “kadın cinayetlerinin üstünü intihar diyerek örtemezsiniz” dedi

Kadın Meclisleri’nin çağrısıyla kadınlar,  Ankara’da mayıs ayında bir plazadan düşerek ölen Şule Çet’in otopsi raporunun açıklanmasının ardından İstanbul’da Beşiktaş Meydanı’nda bir araya geldi.

Şule Çet için adalet istiyoruz” yazılı pankartın açıldığı eylemde, kadınlar Şule Çet’in fotoğraflarını taşıdı.

İstanbul Kadın Meclisleri’nden Fidan Ataselim

Açıklama sırasında ilk sözü alan İstanbul Kadın Meclisleri’nden Fidan Ataselim şunları söyledi:

Şule’nin intihar ettiği yönündeki iddiaları en baştan beri şüphe barındırıyordu. Şule’nin arkadaşına gönderdiği, ‘Beni tehdit ediyor bana taktı’ mesajı bunun bir kanıtıdır. Ancak şüpheliler bugün gözaltına alındı. Bu karar geç kalmış bir karardır.

Ataselim sözlerine şöyle devam etti:

Bu katile erkek kimdir? Çağatay kimdir? Kimi koruyorsunuz? Neden Çağatay’ı korudunuz? Yargıda erkekler için bir süreç işletirseniz, kadınları rahatça katledebiliyorlar. Erkekler kendilerinde güç bulabiliyor. Bunların hesabını kim verecek? Bunun hesabını bütün yetkililer verecek. Soruşturma aşamasındayken dahi ortaya çıkan ihmallerin hesabını vereceksiniz.

Dilara Gevrek

Gevrek: Biz her gün gözümüzü başka bir kadın cinayeti ile açıyoruz

Ataselim’in ardından söz alan Dilara Gevrek şunları kaydetti:

Biz her gün gözümüzü başka bir kadın cinayeti ile açıyoruz. Yetkililere soruyoruz, Şule arkadaşına adam ‘bana taktı’ diyor. Tutuklanması için bu mesaj yetmedi mi? Neden tutuklamadınız? Kadınlar öldürülmemek için ne yapsınlar?

Şule Çet’in ağabeyi Şenol Çet

Şule Çet’in ağabeyi Şenol Çet: Peşini bırakmayacağız

Şule Çet’in ağabeyi Şenol Çet ise Çağatay Aksu’nun korunduğunu söyleyerek şunları ekledi:

Kardeşimin intihar ettiğini düşünmediğimi en baştan söyledim. Bir kez daha söylüyorum bu bir cinayettir. Ama delil yok diye Çağatay’ı tutuklamadılar. Biz bunu kabul etmiyoruz. Biz bunun peşini bırakmayacağız.

Şule Çet’in kuzeni Serpil Gürkaynak

Şenol Çet’in ardından yaşananlara tepki gösteren Şule Çet’in kuzeni Serpil Gürkaynak, “Zengin çocuğu diye onu koruyorlar. Ama biz adalet aramaktan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur