TOMA’nın çarptığı Ertekin’in hayati tehlikesi sürüyor

Diyarbakır’da dün iftar saati evine gitmek üzere yolun karşısına geçmeye çalışırken TOMA aracının çarpması sonucu ağır yaralanan 75 yaşındaki Mehmet Ertekin’in sağlık durumu ciddiyetini koruyor

Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesinde dün akşam iftar saatinde Emek Caddesi üzerinde bulunan Polis Okulu yakınında evine gitmek üzere yolun karşısına geçmeye çalışırken polise ait bir TOMA aracın çarpması sonucu ağır yaralanan kişinin 75 yaşındaki Mehmet Ertekin olduğu öğrenildi.

Görgü tanıkları TOMA’nın süratinin hızlı olduğunu belirtirken, Erteken olay sonrası çağrılan ambulansla Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Hastanenin yoğun bakım ünitesinde tedavisine devam edilen Ertekin’in hayati tehlikesinin sürdüğü öğrenildi.

Zırhlı aracın çaptığı Ertekin’in ailesi ise kazaya karışan sürücüden şikayetçi.

“Şikayetçiyiz”

Tedavisi süren Ertekin’in oğlu Mehmet Şah Ertekin, şunları söyledi:

Babam iftar vakti eve gelirken polis zırhlı aracı çarpmış. Kırmızı ışıkta geçemeye çalışmış ama yaşlı olduğu için geçememiş o sırada araç hızlı gelip babama çarpmış. Babamın bir kolu tamamen kopmuş durumda. Üç kaburgasında kırık var, yine iç organları tahriş olmuş. Doktor bu durumda ameliyatın bir işe yaramayacağını ve her şeye hazırlıklı olmamızı istedi. Ramazan ayıdır o saate ne işi var TOMA’nın orada. Babama çarpan polislerden şikâyetçiyiz.  Bu işin takipçi olacağız.

20’ye yakın kişi can verdi

Son yıllarda bölge kentlerinde zırhlı araç çarpması vakalarına sıkça rastlanmaya başlandı. Büyük oranda aşırı hız nedeniyle gerçekleşen bu kazalarda büyük bölümü henüz çocuk 20’e yakın kişi hayatını kaybetti.

Bunlardan en çarpıcı olanı, Şırnak Silopi’de 6 yaşındaki Furkan ve 7 yaşındaki Muhammed Y. kardeşlerin ölümü oldu. Sanıkların çoğunun tutuksuz yargılandığı bu davalardan çıkan sonucun en çarpıcı örneği ise, Mehmet Ertekin’in zırhlı araç çarpması sonucu yaralandığı anlarda Diyarbakır Adliyesi’nde görülen davada, Lice’de trafiğe kapalı yolda yürüyen 85 yaşındaki Pakize Hazar’ı ezerek ölümüne neden olan zırhlı askeri aracın sürücüsü uzman çavuş S.K’ye yargılandığı davada 1 yıl 8 ay hapis cezası verilip, bu cezanın da ertelenmesi oldu.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur