HDP’den Soylu hakkında suç duyurusu: “Tehdit, halkı kin ve düşmanlığa tahrik”

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ı telefonla tehdit eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında tehdit, halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçlamasıyla suç duyurusunda bulunuldu

Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinde AKP’li bir müşahidin PKK tarafından öldürüldüğü iddiasıyla HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ı arayarak tehdit eden Süleyman Soylu hakkında suç duyurusunda bulunuldu. HDP’den yapılan açıklamada Soylu hakkında “tehdit, halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlamaları ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına şikayet dilekçesi verildiği belirtildi.

Dilekçe’de “İçişleri Bakanı’nın görevi bu tür durumlarda, olayı araştırarak faillerin bulunması yönünde çalışmaları organize etmekken, gerçekleşen olayla ilgili olarak yasal bir siyasi partiyi sorumlu tutup, eş genel başkanını tehdit etmesi kabul edilmezdir” denilirken Soylu’nun “Söylediklerinde eksik yoktur fazla vardır” sözlerine atıfla “Pişmanlık duymamaktadır” denildi.

Tekrar Bakan olabilmek için HDP’ye saldırıyor

HDP, konuyla ilgili yazılı açıklamasında şöyle dedi:

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, HDP’nin hiç bir ilgisinin bulunmadığı bir konuda haddini, yasal ve anayasal sınırlarını aşarak Eş Genel Başkanımız’la yaptığı konuşma içeriğini çeşitli mecralarda s��rdürmektedir. Bunun bir tek nedeni vardır. Soylu, tekrar Bakan olabilmek, Saray’ın gözüne girebilmek, koalisyon ortağının desteğini alabilmek için HDP’yi kullanmaya çalışmaktadır.

İlgili haberler:

Sendika.Org