Dünya basınında 24 Haziran seçimi

Türkiye için son derece önemli olan 24 Haziran seçimlerine yabancı medya kuruluşları da büyük ilgi gösterdi. Bugün yapılan seçimlere ilişkin uluslararası basında çıkan haberlerin ve değerlendirmelerin ortak noktası ise geniş yetkilere sahip olan Erdoğan’ın İnce karşısında zorlandığı

The New York Times

Erken seçim, vatandaşlar için ne ifade ediyor? Demokrasinin devamı ve kurtuluşunun söz konusu olduğu bir seçim neye benzer?

Türkler Pazar günü, başkana nefes kesici çoklukta yetki verecek bir seçimde, hem yeni başkanlarını hem de parlamentoyu seçiyor.

İki ay önce, Recep Tayyip Erdoğan tüm oyları kapatmış görünüyordu. Ancak sallanan bir ekonomi ve muhalefetin beklenmedik coşkulu performansı ile yarış beklenenden daha zorlu geçiyor… Hem kendisi hem de Adalet ve Kalkınma Partisi için…

Bu seçim neden önemli?

Erdoğan anayasal haklarından ziyade kendi iradesiyle liderlik eden bir başkan oldu. Ancak bu seçimde seçilirse, şimdiye kadar gayrı resmi olarak kullandığı otoritesini, resmi olarak yasalara dökebileceği çok geniş yasal haklara sahip olacak.

The Times

Erdoğan seçim kumarını kazanabilmek için bedava çay ve kek vadediyor

Türkler Pazar günü, cumhuriyet tarihinin en önemli, en kıran kırana geçen bıçak sırtı seçiminde oy kullanıyor. Başkan Recep Tayyip Erdoğan parlamento ve başkanlık seçimindeki olası galibiyetinin, kendisine çok yüksek yetki veren yeni bir yönetim sistemiyle ülke üstündeki kontrolünün sağlamlaştıracağını düşünüyor. Yeni kızışan muhalefet ise, neredeyse mutlak güç uygulamanın kenarında duran Erdoğan’dan bu gücü geri almayı umut ediyor.

Kimileri bu seçimin Turkiye’deki demokrasinin geleceği için bir mücadele haline geldiğini söylüyor. Analistler yarışın başa baş gittiğini söylüyor. Çoğu sonuçta Erdoğan’ın galip geleceğini düşünse de, eğer Erdoğan bu seçimlerde %50 oy alamazsa halkı ikinci tur bir oylama bekliyor.

Öte yandan çoğu zaman dağınık olan muhalefet bu kez birleşmiş görünüyor. Eski bir fizik öğretmeni olan Muharrem İnce, yalnızca Erdoğan’ın ulaşabildiği sayılara ulaşan kalabalık mitingler yapmayı ve Türk demokrasisinin hala güçlü olduğuna inanan büyük bir kitlede umut ışığı olmayı başardı.

The Guardian

Türkiye seçime giderken, çok sayıda vatandaş Erdoğan’ın rakibi İnce’nin mitingine katıldı… CHP’nin çok popüler adayı Muharrem İnce, Erdoğan’a Pazar seçimlerinde gerçek bir rakip olabilir

Milyonlarca insan Cumartesi günü İstanbul’da sokaklara çıktı ve Pazar günü gerçekleşecek hayati önem taşıyan parlamento ve başkanlık seçimleri öncesi, mitinglerin son gününde adayını destekledi.

Popülaritesinde dikkat çekici bir artış olan muhalefet adayı Muharrem İnce Maltepe’ye en az 1 milyon insan topladı ve vatandaşları 16 yıllık Erdoğan ve AK Parti dönemini bitirmeye çağırdı.

İnce, Türk bayrakları ve marşlarla süslü, festival havasında geçen mitinglerinde “Herkesi kucaklayacağız. Türkiye’nin umutları yeniden canlanacak. Türkiye yeniden birlik olacak” dedi.

Seküler muhalefet partisi CHP’nin adayı olan Muharrem İnce, Erdoğan’ın en karizmatik rakibi ve seçimleri ikinci tura taşıyabilir.

Wall Street Journal

Yüksek bahisli seçimlerde Türkiye Erdoğan’ın gücünü test ediyor

Hiçbir seçimi kaybetmemekle övünen Erdoğan, sandığa giderken ciddi zorluklarla karşı karşıya. Sallanan döviz kurları ekonomik politikasıyla ilgili soru işaretleri bırakırken, hiçbir medyada görünürlük alamamasına rağmen ciddi bir rakip ortaya çıktı…

2016’daki başarısız darbe girişiminden bu yana ülkeyi olağanüstü hal altında yöneten Erdoğan, elinde çok büyük bir güç toplamış durumda. Hatta bazı medya organları seçim sürecini sanki Erdoğan tek adaymış gibi yayınlamakta…

Washington Post

Türk vatandaşları Pazar günü, zaten güçlü olan bir başkanın ya gücünü sağlamlaştıracak ya da partisinin uzun süreli hükmüne son verecek seçim için oy kullanmaya başladı

Görevdeki başkan Recep Tayyip Erdoğan 5 yıllık yeni bir dönem için yeniden seçilmeyi umuyor. Ama karşısında seküler bir aday etrafında birleşen enerjik bir muhalefet var: Mitingleri ülkenin dört bir yanında milyonları toplayan, eski fizik öğretmeni, 54 yaşındaki Muharrem İnce…

Muharrem İnce liderliğindeki koalisyon aynı zamanda, 10 yılı aşkın süredir ülkeyi yöneten, başkanın partisi Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)’yi de zorluyor.

Eğer adaylardan hiçbiri oyların %50sini alamazsa, seçim sonuçları 7 Temmuz’da yapılacak ikinci tura kalıyor ki bazı gözlemciler bunun bir otorite ve yenilmezlik imajı çizen Erdoğan’a ciddi bir darbe olacağını söylüyor.

55 milyondan fazla vatandaşın oy kullanacağı seçimler aynı zamanda ülkenin, geçen sene dar bir kapsamla onaylanan başkanlık sistemine geçi sürecini de tamamlayacak adım niteliğinde…

BBC

Türkiye oy kullanırken Erdoğan ciddi bir sınavla karşı karşıya…

Türkiye, son yıllarda ülkenin gördüğü en çekişmeli seçimde başka Recep Tayyip Erdoğan’a ikinci bir 5 yıl verip vermeyeceğini oyluyor.

Parlamento ve Başkanlık seçimleri için oy verme işlemi sabah 08:00 itibariyle başladı. Eğer kazanırsa Erdoğan, eleştirmenlere göre demokrasinin gücünü azaltacak çok ciddi yeni yetkilere sahip olacak. Ancak merkez sol parti Cumhuriyetçi Halk Partisi (CHP)’nin adayı Muharrem İnce kendisini oldukça zorluyor.

Türkiye Temmuz 2016’daki başarısız darbe girişiminden bu yana olağanüstü hal altında yönetiliyor. Normal koşullarda Kasım 2019’da planlanan bugünkü seçimler Erdoğan’ın isteği ile öne çekilmiş durumda.

Reuters

Türkler, Erdoğan ve İslami kökenli partisi AK Parti’nin 15 yıl önce iktidara geldiği günden beri en zorlu geçen oy yarışında parlamento ve başkanlık seçimleri için oy kullanmaya başladı.

Seçim aynı zamanda Erdoğan’ın uzun zamandır istediği ancak 2017deki referandumda küçük bir çoğunluğun desteklediği “güçlü başkanlık” sistemini de oylamak anlamına geliyor. Eleştirmenler bu sistemin NATO üyesi ülkede demokrasiyi daha da erozyona uğratacağını ve tek adam rejimini getireceğini belirtiyor.

56 milyondan fazla vatandaş ülke çağındaki 180.000 seçim sandığında oy kullanıyor. Oy verme işlemi sabah 08:00’de başladı ve 17:00 itibariyle sona eriyor.

Modern Türkiye tarihinin en popüler ama aynı zamanda en bölücü lideri Erdoğan, yeni yetkilerin biriken ekonomik problemlerle (Türk lirası dolar karşısında bu yıl %20 değer kaybetti) ve Türkiye’nin güneydoğusundaki, komşu Irak ve Suriye’deki yükselen kürt problemiyle mücadele için kendisine yardımcı olacağını söyleyerek Kasım 2019’da yapılması planlana seçimleri öne aldı.

Ancak, güçlü performansı bölünmüş ve demoralize olmuş muhalefeti ateşleyen, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nin adayı Muharrem İnceyi hesaba katmamıştı.

Cumartesi günü İstanbul mitinginde yüzbinlerce insana hitap eden İnce,  81 milyonluk ülkede, kendisinin ve muhalefetin otoriter rejime doğru gidiş olarak nitelendirdikleri Erdoğan politikalarını durdurup geri çevirmeye söz verdi.

İnce: “Eğer Erdoğan kazanırsa telefonlarınız dinlenmeye, korku kültürü hakim olmaya devam edecek… Eğer İnce kazanırsa mahkemeler bağımsız olacak” dedi ve seçilirse Türkiye’deki OHAL durumunu 48 saat içinde kaldıracağını sözlerine ekledi.

 Sendika.Org