Diyarbakır’da korucular, HDP’nin sandık görevlilerini ölümle tehdit etti iddiası

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde bağlı Koçkar ve Aygün köylerinde görev yapacak olan HDP’nin sandık görevlilerinin, sandık başına gitmemeleri için korucular tarafından ölümle tehdit edildiği ileri sürüldü  

Diyarbakır’ın Kulp ilçesindeki Koçkar (Totana) ve Aygün (Memetkan) köylerinde HDP’nin sandık görevlisi olarak görevlendirilen üç kişinin sandık başına gitmemeleri için korucular tarafından ölümle tehdit edildiği ileri sürüldü.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, 24 Haziran seçimlerinde iki sandığın kurulacağı Aygün köyüne gitmek için öğleden sonra Hükümet Konağı önüne gelen HDP’nin sandık görevlileri M.H. ve S.Z.  köy korucusu tarafından tehdit edildi.

Haberde, AKP Kulp İlçe Başkanı Amil Yatçı’nın akrabası olduğu belirtilen köy korucusu İrfan Yatçı’nın, Hükümet Konağı önünde bekleyen HDP’nin sandık görevlilerinin yanına gelerek, İlçe Seçim Kurulu başkanının bulunduğu bir ortamda köye gitmemeleri için tehdit ettiği belirtildi.

“Giderseniz kan içinde kalacaksın”

Köy korucusu İrfan Yatçı’nın, HDP’nin sandık görevlileri M.H.’ye “Gitmeyeceksin. Sen benim ne yaptığımı biliyorsun, ben de senin. Niye oraya gidiyorsunuz.  Onlarca şehidimiz var. Oraya gitmeyeceksiniz. Giderseniz kan içinde kalacaksın. Bunun bedelini ödeyeceksiniz” dediği belirtilirken, HDP’nin sandık görevlileri durumu bildirdikleri ilçe seçim kurulu başkanının da “Olur mu öyle şey. Yarın orada güvenlik sağlanacak. Bir şey olursa tutanak tutarsınız” dediği kaydedildi.

Tehditlere rağmen köye gitmekte ısrar eden HDP’nin sandık görevlilerinin yarın köyde görev yapacak sandık başkanları için ilçe seçim kurulu tarafından tahsis edilen resmi araca binmesinin korucular tarafından engellendiği, bunun üzerine görevlilerin kendi imkânlarıyla Aygün köyüne gittiği belirtildi.

“Korucu telefonla arayarak tehdit etti”

Haberde olayı duyan HDP ilçe yöneticilerinin durumu ilçe seçim kurulu başkanına bildirdiği, bu sırada başkanın yanına gelen AKP Kulp İlçe Başkanı Amil Yatçı’nın “Biz kimseyi tehdit etmiyoruz. Provokasyon yapmayın” dediği kaydedildi.

HDP’nin sandık görevlisi M.Z.’nin yakınını arayan korucunun ise “Beni şikâyet etmişler benden silahımı alacaklar. Şikâyetinden vazgeçsin” diyerek tehdit ettiği, ardından sandık görevlisi M.Z.’yi telefonla arayan köy korucusu İrfan Yatçı’nın “Siz orda mısınız? Sandık başına gitmeyeceksiniz. Biz bedel ödemişiz orada ne işiniz var” diyerek şikâyetinden vazgeçmesi ve köyden ayrılmasını istediği ileri sürüldü.

HDP’nin sandık görevlisi köye alınmadı iddiası

Öte yandan, AKP İlçe Başkanı Amil Yatçı’nın köyü olan Koçkar’a giden HDP’nin sandık görevlisi S.P. ve sandık kurulu üyelerine, köyde bulunan korucuların “Bizim şehitlerimiz var, biz teröristleri misafir etmiyoruz” diyerek, köyde barınmasına izin vermediği ileri sürüldü.  Bunun üzerine S.P.’nin köyü terk edip ilçeye gelmek zorunda kaldığı belirtildi.

Haberde, sandık görevlilerinin can güvenliği ve sandık güvenliğinden endişe eden HDP ilçe ve il yöneticileri il ve ilçe seçim kuruluna girişimlerde bulunduğu ve sandık görevlilerinin engellendiği bu köylerde blok oy kullanılmasından endişe ettiği kaydedildi.

Sendika.Org