CHP’li Eren Erdem alelacele tutuklandı: “CHP’yi yıpratmak istiyorsunuz”

CHP milletvekilliği sona eren Eren Erdem, “silahlı terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla gece saatlerinde evinin önünden gözaltına alındı. Alelacele İstanbul’a getirilerek mahkemeye çıkarılan Erdem, A Haber kaynaklı suçlamalara tek tek yanıt verdi, “Benim üzerimden CHP’yi yıpratmak istiyorsunuz” dedi. Erdem, tutuklandı

Yeni yasama dönemiyle birlikte milletvekilliği sona eren CHP’li Eren Erdem, gece 02.00 sularında evinin önünden gözaltına alındığını Twitter hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre; Erdem, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “silahlı terör örgütüne üye olmak” iddiasıyla yürüttüğü soruşturma kapsamında Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alındı.

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, daha önce yurtdışına çıkış yasağı konulan Erdem hakkında yakalama kararı çıkarıldığı bilgisini verdi.

Erdem’in gözaltına alınmasına aralarında CHP Parti Meclisi üyeleri ve milletvekillerinin de olduğu çok sayıda isim tepki gösterdi.

Alelacele yargılama ve tutuklama istemi

Gözaltına alındıktan sonra 06.30 uçağıyla İstanbul’a getirilen Erdem, doğrudan Çağlayan Adliyesi’ne götürüldü ve 11.30 sularında İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşmaya çıkarıldı. Duruşmaya Mahmut Tanal, Barış Yarkadaş, Hilmi Yarayıcı gibi isimler de katıldı.

Duruşmada savcı, “kaçma şüphesi olduğu” gerekçesiyle Erdem’in tutuklanmasını talep etti.

“Benim üzerimden CHP’yi yıpratmak istiyorsunuz” dedi, tutuklandı

Eren Erdem ise yaptığı savunmada suçlamalara tek tek yanıt verdi.

“Türkiye ile İran savaşırsa İran’ın yanında olurum” sözlerini hiçbir zaman kurmadığını ve böyle bir tweeti olmadığının mahkeme tarafından tescil edildiğini hatırlatan Erdem, “sarin gazı” suçlamasına ilişkin davada da beraat ettiğine dikkat çekti. Erdem şöyle devam etti:

A Haber’in yalanları yüzünden yargılanıyorum. Karşı gazetesi, iddianamede yazdığı gibi FETÖ’nün değil, Aydınlık gazetesinin matbaasında basıldı. Aydınlık gazetesi mi FETÖ’cü? Karşı gazetesine FETÖ’den tek kuruş geldiyse beni idam edin.

Benim üzerimden CHP’yi yıpratmak istiyorsunuz. Beni tutuklayınca neyi çözeceksiniz? Benim hakkımda tek bir delil ortaya koyarsanız, vereceğiniz cezaya razıyım. Bu dosyada tek bir delil bile yok. Bunu herkes biliyor.

Savunmanın ardından mahkeme, Erdem’in tutuklanmasına karar verdi.

Sendika.Org