Adalet Nöbeti 65. haftasında: “OHAL’e son”

Cumhuriyet Gazetesi’nin tutuklu İcra Kurulu Başkanı Avukat Akın Atalay nezdinde, haksız tutuklamalara karşı sürdürülen Adalet Nöbeti’nin 65’incisi, Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nin C kapısı girişindeki Themis heykellerinin bulunduğu alanda tutuldu

Cumhuriyet Gazetesi’nin tutuklu İcra Kurulu Başkanı Avukat Akın Atalay nezdinde, haksız tutuklamalara karşı sürdürülen Adalet Nöbeti’nin 65’incisi, Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nin C kapısı girişindeki Themis heykellerinin bulunduğu alanda tutuldu. Nöbetin ardından yapılan açıklamada, OHAL’in kaldırılması talep edildi.

DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren, kasvetli günler geçirildiğini belirterek şunları söyledi:

İçeride siyasi davalardan yargılanan öğrenci, gazeteci ve avukatlar var, bu konuda çokta umutlu değiliz. Bizler bu süreçte tehdit edildik, bir siyasi parti lideri tehdit ettikten sonra gazetecilerin isimlerini yayımladı. Ancak tehditlere boyun eğmeyeceğiz. OHAL kalksın, gerçi kaldırılsa da OHAL yerine benzer şeyler ikame edecekler. Siyasi davalar düşsün.

Avukat Emel Ataktürk ise yaşadıkları topraklarda yüzleşilmeyen hak ihlalleri olduğunu dile getirerek yaşanan büyük acıların olduğunu söyledi. Yargının işlevsiz kaldığına değinen Ataktürk, şöyle devam etti:

Bireylerin veya toplulukların hak ve özgürlüklerine hukuk dışı ve keyfi gerekçelerle dokunulmasına karşı çıkıyoruz. Bu hafta LGBTİ+ bireylerin onur haftası. Gücünüz yettiğince ihlal mağduru lezbiyen, biseksüel, trans, interseks + bireylerin yanındayız. Engellenme, kapatılma, kayyım atanması ve benzeri baskılara maruz kalmadan özgürce faaliyetlerine devam etmenin başta barolar olmak üzere tüm hukuk ve insan hakları kurumları, medya organları, sendikalar ve derneklerin hakkı olduğunu, bu kurumlara yapılan baskıları kabul edilemez bulduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyoruz.

Avukat Bahri Bayram Belen de konuşmasında şunları vurguladı:

Gazeteciler ve avukatlar toplumu aydınlattığı için yargılandılar. Biz avukatlar ve gazeteciler umudu çoğaltmaya çalışıyoruz. Bizler hukukçular ve gazeteciler hiçbir zaman iktidar olmadık, böyle bir çabaya da girmedik.Tarihin çarkını çevirmeye kimsenin gücü yetmez. Bugün yaşanılan hukuksal sorunlarda geçecektir.

Kaynak: Cumhuriyet