ABD’den Türkiye’ye: İran’dan petrol ithalatını durdurun

ABD’nin, müttefiklerinden, İran’dan yaptıkları petrol ithalatını kasım ayına kadar durdurmasını istediği bildirildi.  Türkiye, Çin ve Hindistan gibi İran petrolü ithal eden ülkeler arasında yalnızca Türkiye ABD’nin müttefiki

ABD Hazine Bakanlığından kıdemli bir yetkilinin telekonferansla gazetecilere yaptığı açıklamada, müttefik ülkelerin ve şirketlerinin İran’dan yaptıkları petrol ithalatını 4 Kasım’a kadar sonlandırmalarını talep ettiği belirtildi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise ABD’nin müttefiklerine İran’dan petrol ithalatını durdurma çağrısını değerlendirirken “ABD’nin kararı bizi bağlamaz. Uygun gördüğümüz gibi hareket ederiz” ifadesini kullandı. Zeybekci, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında bu haberin hatırlatılarak değerlendirmesinin istenmesi üzerine konuştu.

“Karar öncesi defalarca görüşmek istedik”

Zeybekci, “ABD Ticaret Bakanlığı kararları bizi bağlamaz. Biz Türkiye’nin çıkarları için uygun gördüğümüz gibi hareket ederiz. Bizi Birleşmiş Milletler Kararları bağlar. Biz ancak BM kararlarını tanırız Dost ve kardeş İran’ın mağdur edilmemesine özen gösterilmesine çalışırız” yanıtı verdi.

Zeybekci, ABD ticaret bakanlığı yetkililerinin, aralarında Türkiye’nin de olduğu ülkelerden çelik ve alüminyum ürünlerine ilave vergi getirilmesi sürecinde Avrupa ve diğer ülkeleri suçlamasına tepki gösterdi.

ABD yetkilisinin “Biz sorumlu davrandık, Avrupa ve diğerleri uzlaşmadı” yönündeki ifadesine, “Sanki kendilerini tarif ediyorlar” yanıtını veren Zeybekci şu ifadeleri kullandı:

Karar öncesinde hiç diyalog kurmadılar, doğrudan kararı uygulamaya geçtiler. Yazılı olarak biz defalarca görüşme isteği bildirdik, Büyükelçimiz de çalıştı. Son olarak Bakan Yardımcımız gitti.

Sendika.Org