ODTÜ Rektörlüğü’nün, Onur Haftası’nı fıskiyelerle engelleme girişimi sonuç vermedi

ODTÜ Rektörlüğü, ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması’nın düzenlediği Onur Haftası etkinliklerini engellemek için fıskiyeleri açtı. Öğrenciler fıskiyeleri çöp kovalarıyla kapatarak etkinliklerini gerçekleştirdi

ODTÜ Rektörlüğü, Ankara Valiliği’nin 18 Kasım 2017 tarihli başkentteki tüm LGBTİ+ etkinliklerini yasaklamasını gerekçe göstererek Onur Haftası’nı yasakladı.

Rektörlük, yasaklamaya karşın kararlı olan öğrencileri engellemek için çareyi etkinliklerin yapılacağı alanda fıskiyeleri açmakta buldu. Kaosgl.org’ta yer alan habere göre, Dayanışma’nın dün (7 Mayıs) düzenlediği afiş boyama etkinliğinin yapılacağı çim alan fıskiyelerle sulanırken, kuir salsa etkinliğinin yapılacağı Devrim Stadyumu da gübreleme bahanesi ile LGBTİ+ etkinliklerine kapatıldı. Engelleme çabalarına rağmen iki etkinlikte gerçekleşti.

Bugün ise Fizik çimlerinde düzenlenen lezbiyen, vegan, genderfluid, kuir, gey, feminist, biseksüel kişilerin anlatıcı olarak yer aldığı Yaşayan Kütüphane etkinliğinde de yeniden fıskiyeler açıldı.

Fizik çimlerinde Yaşayan Kütüphane çadırı kuran öğrenciler, yönetimin fıskiyeli müdahalesine karşı fıskiyelerin üzerine kova kapatarak etkinliklerine devam etti.

Sendika.Org