İrlanda’da kürtaj referandumu: Sandık çıkış anketlerine göre yasağın gevşetilmesini isteyenler çoğunlukta

İrlanda’da dün anayasadaki 8. değişiklik maddesinin oylanacağı “kürtaj referandumu” yapıldı. Sandık çıkış anketlerine göre kürtaj yasağının gevşetilmesini isteyenler çoğunlukta

İrlanda’da dün (25 Mayıs) anayasanın 8. değişiklik maddesindeki değişikliğin oylandığı ‘kürtaj referandumu’ yapıldı. İrlandalılar ülkede yıllardır tartışılan ve kürtajı yasaklayan yasal düzenlemenin kaldırılıp kaldırılmamasına karar vermek için sandık başına gitti.

Referandumun resmi sonuçlarının bugün akşam saatlerinde açıklanması bekleniyor ancak sandık çıkış anketlerine göre kürtaj yasağının gevşetilmesinden yana olup referandumda “Evet” oyu kullananlar çoğunlukta.

Irish Times gazetesinin referandum sonrası yaptırdığı kamuoyu araştırmasına göre referanduma katılanların yüzde 68’i anayasada kürtajı imkansız hale getiren yasanın değiştirilmesinden yana görüş bildirdi. Ankete katılanların yüzde 32’si de karşıt görüş dile getirdi. İrlanda televizyonu RTE’nin yaptırdığı kamuoyu araştırmasına göre de seçmenlerin yüzde 69,4’ü kürtaj kurallarının gevşetilmesi için “evet” oyu kullandı.

Her iki kamuoyu araştırmasında da özellikle 18-24 yaş arası seçmen grubunda yasanın gevşetilmesinden yana olanların oranının ortalama yüzde 87 olduğu belirtildi.

Yaklaşık 3 milyon 200 bin kişinin oy kullanma hakkına sahip olduğu ülkede, referanduma katılım oranının da yüksek olduğu bildirildi.

Referandumda oylanan düzenleme ne diyor?

1983’ten bu yana yürürlükte olan anayasadaki 8. değişiklik maddesine göre, İrlanda’da kürtaja sadece doğrudan gebelikle bağlantılı hayati bir tehlike söz konusuysa izin veriliyor.

Ensest veya tecavüz sonucu oluşan gebelik durumlarında dahi kürtaj yasak. Fetal büyüme bozuklukları tespit edilse dahi kürtaja izin verilmiyor.

Söz konusu düzenlemeye göre kürtaj yasağını ihlâl edenlere 14 yıla kadar hapis cezası verilebiliyor.

Anne ve bebeğin yaşam hakkının eşit derecede korunduğu iddia edilen söz konusu düzenlemede şu ifadeler yer alıyor:

Devlet doğmamış bebeklerin yaşam hakkını, annenin yaşam hakkıyla eşdeğer tutarak tanır ve bu hakkı yasalarla teminat altına alır. Bu hakkın korunması için uygulanabildiği ölçüde yasal yetkilerini kullanır.

Kadınların ücretsiz, güvenli ve yasal kürtaj hakkı mücadelesinin sonucu

İrlandalı kadınların parasız, güvenli ve yasal kürtaj hakkı için uzun süredir verdikleri mücadele sonucu hükümet yılın başında referandum alınmıştı.

İrlanda halkına referandumda ‘gebeliğin sonlandırılmasına ilişkin anayasaya eklenen 8. değişiklik maddesinde değişiklik isteyip istemedikleri’ soruldu.

‘Evet’ oylarının kazanması durumunda, 12 haftaya kadar olan hamileliklerde kürtaj yasağı kalkacak.

12 haftadan 24 haftaya kadar olan gebeliklerde yapılan başvurularda ise, annenin ya da fetüsün hayati tehlikesi olması şartı aranacak.

Sendika.Org, BBC Türkçe, Deutsche Welle Türkçe