Gözaltına alınan editörümüz Ali Ergin Demirhan serbest bırakıldı

Sendika.Org editörü Ali Ergin Demirhan, “Diktatörlüğü durdurabiliriz” başlıklı haber, aralarında Carlos Latuff’un karikatürlerinin de yer aldığı Afrin savaşıyla ilgili içerikler ve sosyal medya paylaşımlarında “terör örgütü propagandası” yaptığı gerekçesiyle gözaltına alındı. Demirhan, savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı

24 Haziran seçimleri için son bir aylık zaman zarfına girilirken toplumsal muhalefete ve alternatif-muhalif medyaya dönük saldırılar Sendika.Org’a uzandı.

Sendika.Org editörü Ali Ergin Demirhan, Sendika.Org’daki “Diktatörlüğü durdurabiliriz” başlıklı haber, aralarında Carlos Latuff’un karikatürlerinin de yer aldığı Afrin savaşıyla ilgili içerikler ve sosyal medya paylaşımlarında ve sosyal medya paylaşımlarında “terör propagandası yaptığı” gerekçe gösterilerek gözaltına alındı.

Demirhan önce Sendika.Org ofisine gelen polislerce ifadesine başvurulmak üzere Şişli Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Polisteki ifadesinin ardından Demirhan’a, artık gözaltına olduğu ve savcılığa götürüleceği söylendi. Kimliğine el konulan ve kelepçe takılan Demirhan polis eşliğinde Çağlayan Adliyesi’ne götürüldü.

Demirhan, savcılıkta ifade vermesinin ardından serbest bırakıldı.

İktidarı eleştiren içerikler “terör örgütü propagandası yapma” sayıldı

Çağlayan Adliyesi’nde konuşan Demirhan, savcının “Diktatörlüğü durdurabiliriz” başlıklı yazıların, Afrin savaşına ilişkin haberlerin ve Carlos Latuff’un karikatürlerinin de dahil olduğu iktidarı eleştiren içeriklerden oluşan bir dosya hazırladığını, “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasına ilişkin ifade verdiğini belirtti. Demirhan sözlerine şöyle devam etti:

Bu içerikler Türkiye’nin içinden geçtiği siyasi sürece dair kritik gelişmelerin, sansürlenen gelişmelerin ya da tek bir mercekten, tek bir perspektiften sunulması dayatmasıyla karşı karşıya olan gerçeklerin, nesnel bir şekilde halkın haber alma hakkını, basın özgürlüğünü, ifade özgürlüğünü gözeterek hazırlanmış içeriklerdir.

Sendika.Org