ABD’den İran’daki havayolu şirketleriyle ilişkili Türk şirketlerine yaptırım

ABD Hazine Bakanlığı, İran’daki havayolu şirketlerinden dördüyle -Mahan Air, Caspian Air, Meraj Air, Pouya Air- iş yapan kişi ve şirketlerle ilgili yaptırım kararı açıkladı. ‘Türkiye’deki parça tedarik ağı’ diye yaftalanan bir kişi ve dört şirket de yaptırımlara dahil edildi

ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’la nükleer anlaşmadan çekildiğini açıklamasına koşut İran’a yönelik yaptırım dalgası başlatan Hazine Bakanlığı’nın bugünkü açıklaması Türkiye’yi de etkisi altına aldı.

ABD Hazine Bakanlığı’nın bu kez hedef aldığı 3 kişi ve 6 kurum arasında Türkiye’den 1 kişi ve 4 şirket var. Listedeki diğer isimleri İran vatandaşları ve şirketleri oluşturdu.

Yaptırım listesine yeni eklenen kişi ve kurumların yaptığı temelde ABD’nin yaptırım listesinde bulunan İranlı 4 havayolu şirketine uçak, uçak parçası ve yer hizmeti sağlamak. Ama ‘İran’ın devlet destekli terör eylemlerine’, ABD’nin ‘küresel terörist’ diye tanımladığı ‘İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü ile bunun üzerinden Hizbullah ve Suriye’deki Esad rejimine yardım etmekle’ suçlandılar.

Amerikan yaptırımlarının Türkiye’deki hedefleri şunlar: Gülnihal Yegane, 3G Lojistik ve Havacılık Hizmetleri Ltd, Otik Aviation (Otik Havacılık Sanayi ve Ticaret Ltd.Şti.), RA Havacılık Lojistik ve Taşımacılık Ticaret Ltd, Trigron Lojistik Kargo Ltd. Şti.

Kaynak: Sputnik Türkiye