AB, ABD’ye rağmen İran’la nükleer anlaşmayı sürdürmek istiyor

ABD’nin İran yaptırımlarından korunmak için AB 1996’dan kalma bir yasayı dirilten AB, ardından Avrupa Komisyonu’nun enerjiden sorumlu üyesi Miguel Arias Canete’yi Tahran’a gönderdi. Rusya ziyareti sırasında konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel ise Trump’a rağmen İran anlaşmasını sürdüreceklerini belirtti

AB, Avrupalı firmaları ABD’nin muhtemel İran yaptırımlarından korumak için 1996 yılından kalma eski bir yasayı yeniden devreye soktu. Brüksel İran ile nükleer anlaşmanın korunması için de ilk adımı atmış oldu.

Avrupa Komisyonu, İran ile ticaret yapan Avrupalı firmaları ABD’nin yaptırımlarından korumak için 1996 yılında kabul edilen Blocking Statute (Engelleme Mevzuatı) adlı yasayı Cuma günü tekrar etkin hale getirdi. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker Sofya’daki AB zirvesinde yaptığı açıklamada “AB Komisyonu olarak Avrupalı firmaları korumak görevimiz. Tekrar engelleme statüsü düzenlemesine dönüş sürecini başlattık” diye konuştu.

AB enerji komiseri Tahran’da

AB’nin enerji komiseri Miguel Arias Canete, bugün Tahran’a başlayan ziyaretinde İran petrolü ve gazı almaya devam etmek ve Avrupa şirketlerini Amerikan yaptırımlarından korumaya yönelik planları sunacak.

Bugün İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekbar Salihi, Çevre Bakanı İsa Kalantari ve Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene ile görüşecek Canete, yarın Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile biraraya gelecek.

Avrupa Komisyonu’nun enerjiden sorumlu üyesi Miguel Arias Canete, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’la nükleer anlaşmadan çekildiğini ve yeniden yaptırım uygulamaya başlayacağını açıklamasından beri Tahran’ı ziyaret eden ilk Batılı yetkili.

İran Petrol Bakanı: “Total çekilirse yerini Çin devlet şirketi alır”

Trump’ın kararını açıklamasının ardından Fransız Total ve Hollandalı Maersk şirketleri İran’da kalmaya devam etmelerinin imkansız olacağını açıklamıştı.

İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene ise Fransız Petrol Şirketi TOTAL’in doğalgaz sahası Güney Pars 11’inci safhasının geliştirilmesi anlaşmasından çekilmesi durumunda süreci Çin Ulusal Petrol Şirketi’yle (CNPC) yürüteceklerini söylemişti.

Merkel’den İran Anlaşması’na destek

Öte yandan Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın Soçi kentinde bir araya geldi. Rus-Alman ilişkilerinin yanı sıra Suriye iç savaşı, “Kuzey Akım 2” projesi, Ukrayna sorunu ve ABD Başkanı Donald Trump’ın İran anlaşmasından çekilmesi konusunu da masaya yatırıldı.

İki lider, kısa süre önce 2015 yılında varılan İran nükleer anlaşmasından çekilme kararı alan Trump’ın karşısında anlaşmayı sürdürmekte hemfikir oldukları mesajını verdi.

Merkel, anlaşmaya bağlı kalacaklarını ve anlaşma “tam teşekküllü” olmasa da durumun “elde hiçbir anlaşma olmamasından iyi” olduğunu söyledi.

Öte yandan Merkel, ABD ile “iyi ilişkilere sahip olduklarını ve bunun devam edeceğini” kaydetti.

Sendika.Org