Özgürlükçü Demokrasi ve Mezopotamya Ajansı çalışanlarının evlerine baskın

Kayyum atanan Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin çalışanlarının evlerine yapılan baskında 7 gazeteci gözaltına alındı. Soruşturma kapsamında 7 kişi hakkında daha gözaltı kararı bulunuyor

İstanbul’da geçtiğimiz hafta bürosu basılan Özgürlükçü Demokrasi gazetesi ve gazetenin basıldığı Gün Matbaacılık’ın 25 çalışanı gözaltına alınmış, gazete ve matbaaya TMSF tarafından kayyum atanmıştı. Devam edilen operasyonlarda dün gece de bazı gazete çalışanlarının evlerine özel harekât ve güvenlik şube polisleri tarafından baskın yapıldı.

Gece saat 00.00 ile 03.00 saatleri arasında yapılan baskınlarda edinilen bilgilere göre, şu ana kadar gazetenin editörleri Mehmet Ali Çelebi, Reyhan Hacıoğlu ve Hicran Ürün ve çalışanlar Pınar Tarlak, Ramazan Sola ve Nedim Demirkıran ile gazetenin eski çalışanlarından Mehmet Beyazit gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlara ilişkin 24 saat “kısıtlılık” kararı bulunuyor. Gözaltına alınanlar Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesi’ne götürüldü. Soruşturma kapsamında 7 kişi hakkında daha gözaltı kararı bulunduğu öğrenildi.

Gazetecilerin adreslerinde yapılan aramalar sırasında polislerin cinsiyetçi söylemlerde bulunulduğu ve evlerde bulunan birçok eşyaya el koyduğu öğrenildi. Gazetenin editörlerinden Reyhan Hacıoğlu’nun kaldığı evde yapılan aramada, haber takibi sırasında kullanılan gaz maskesi, Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin kimi sayılarına, kitap, mektup ve fotoğraflara el konulduğu belirtildi.

Mezopotamya Ajansı muhabirinin evine polis baskını

Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Berzan Güneş’in hakkında gözaltı kararı olduğu gerekçesiyle Iğdır merkezde bulunan evine polislerce baskın düzenlendi. Uzun bir süre devam eden ev aramasının ardından polisler el koydukları bazı kitapları gerekçe göstererek, Güneş’in 68 yaşındaki babası Ahmet Güneş’i gözaltına aldı.

Gazeteci Güneş’in baskın sırasında evde bulunmadığı belirtildi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı