Mühür, Batıkent Halkevi Tiyatro Topluluğu’nu sahneden indiremedi

Önce tiyatro salonu ardından da tamamen mühürlenen Batıkent Halkevi’nin tiyatro topluluğu Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali’nde sahnedeydi

Batıkent Halkevi Tiyatro Topluluğu, 2 Nisan günü Batıkent Halkevi’nin “izinsiz eğitim öğretim faaliyeti yapmak” bahanesiyle mühürlenmesinin 2 saat sonra Uluslararası Ethos Ankara Tiyatro Festivali’nde sahnedeydi. Düş Kapanı Sahnesi’nde Coşkun Irmak’ın yazdığı ve Deniz Büyükuysal’ın yönettiği Memurin Faslı adlı oyun sahnelendi.

“Sahne kadınların”

Sahnelenen oyunun sonunda Büyükuysal, Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın kadınları sahneden indirmesine karşı salonda bulunan tüm kadınları sahneye çağırarak “Sahne kadınlarındır” dedi.

“Geleceğe sahip çıkanlar bu karanlığa boyun eğmiyor”

Kadınlarla birlikte sahnede yer alan Halkevleri Eş Genel Başkanı Dilşat Aktaş ise kısa bir konuşma yaptı. Aktaş şunları söyledi:

Karanlığa dair attığımız her adımı engellemeye çalışan bir karanlık zihniyetle karşı karşıyayız bugünlerde. Halkevleri’nin şubeleri mühürlenmeye çalışılıyor. Neden? Bilimsel ve laik eğitimi savundukları için. Hiç tiyatroyla karşılaşmamış çocuklara tiyatroyu öğrettikleri için; bilimle tanıştırdığımız, eğlenceyle tanıştırdığımız, dahası insana dair ne varsa hepsiyle buluşturabildiğimiz için iktidar bunu bir karanlıkla örtmeye çalışıyor.

Batıkent Halkevi tiyatro salonu da bu sebeple mühürlenen salonlarımızdan biridir. Ancak ne güzel ki burada bu inançla çocuklara sahip çıkanlar, geleceğe sahip çıkanlar, bu halkın değerlerine sahip çıkanlar bu karanlığa boyun eğmiyorlar. Ve Halkevleri faaliyetleri devam ediyor. Halkevciler de dimdik ayakta.

 

Sendika.Org/ Ankara