Tutuklu Barış Akademisyeni Serdar Başçetin beraat etti

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın direnişini destekleyen sosyal medya paylaşımları yaptığı gerekçesi ile Antalya’da tutuklanan Barış Akademisyeni Serdar Başçetin, bugün görülen davada beraat etti

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın direnişini destekleyen sosyal medya paylaşımları yaptığı gerekçesi ile Antalya’da tutuklanan Barış Akademisyeni Serdar Başçetin, bugün görülen davada beraat etti. Antalya’da 13 Şubat’ta gözaltına alınan Başçetin, 7 gün gözaltında tutulduktan sonra tutuklanmıştı.

Antalya 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Başçetin yaptığı savunmada şunları söyledi:

Öncelikle Semih Özakça ve Nuriye Gülmen’in direnişi için bir şeyler söylemek isterim. Ben de Erzincan’dan ihraç edildim. Bu direniş haksız ihraçlara karşıydı. Nuriye ve Semih de zaten serbest bırakıldı, onların da suçsuzluğu sabittir, hiçbir örgütle alakam yoktur. Bağlı olduğum tek örgüt var, Eğitim-Sen.

Savunma sonrası savcı, Serdar Başçetin’in “propaganda” suçundan beraati yönünde mütalaa verdi, “halkı kin ve nefrete teşvik” suçundan ise hüküm istedi. Tutuklu kaldığı süre göz önünde bulundurularak tahliyesini talep etti. Karar arası veren mahkeme heyeti Serdar Başçetin’in beraatine hükmetti.

Sendika.Org