Trabzonlular “Eğitim meselesi memleket meselesi” panelinde bir araya geldi

Trabzon’da Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi “Eğitim meselesi memleket meselesi” paneli düzenleyerek gericiliğin eğitimde yarattığı yıkımları ve nasıl mücadele edilmesi gerektiğini Trabzonlular ile birlikte konuştu. Panele CHP Milletvekilleri Prof. Dr. Gaye Usluer, Ali Şeker ve Eğitim-Sen Trabzon Şube Başkanı Engin Nur katıldı

Trabzon’da Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi “Eğitim meselesi memleket meselesi” paneli düzenleyerek gericiliğin eğitimde yarattığı yıkımları ve nasıl mücadele edilmesi gerektiğini Trabzonlular ile birlikte konuştu.

Trabzon halkının yoğun katılım gösterdiği panelde eğitim sisteminde meydana gelen yıkıcı sorunlar ve bu sorunlara müdahale biçimleri tartışıldı.

CHP Eğitim Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Gaye Usluer, hükümetin hiçbir kesim ile görüşmeden eğitimde yaptığı değişikliklere karşı olduklarını vurguladı ve “Eğitimin laik, ücretsiz, bilimsel ve çağdaş olması gerektiğini” savunduklarını söyledi. Türkiye’de eğitimde sınavlardan yönetmeliklere birbiri ardına gelen değişikleri değerlendiren Usluer, 17 milyon’u aşkın öğrenci ile Türkiye’de eğitimin büyük bir alan olduğunu söyledi. Dolayısıyla eğitim alanında personel yetiştirilme planlamasından öğrenci yurtlarına kadar pek çok önemli unsurun göz önünde bulunması gerektiğini belirtti.

Çocukların gelişiminde 3-5 yaş aralığının çok önemli olduğunu vurgulayan Usluer, bu dönemde ancak ya ücretli kreşlerin var olduğunu ya da şimdi sayısı 600’e ulaşan müftülüklerin kontrolü altındaki “sübyan okulları”nın aktif olduğunu söyledi.

Usluer, sübyan okullarında sınıf olarak camilerde bir oda kullanıldığını, eğitimcilerin genelde müftülerin eşi olduğunu, bu okulların Milli Eğitim Bakanlığı’ndan değil Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan bütçe aldığını ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir denetlemeye tabi olmadığını söyledi. Bunun oldukça endişe verici olduğunu vurgulayan Usluer, eğitimin el altından camiye kaydırıldığını belirtti. 4+4+4 sisteminin yanlışlarının artık AKP iktidarı tarafından da farkına varıldığının son demeçlerde görüldüğünü söyleyen Usluer, eğitimde siyasi kargaşanın artık durdurulması gerektiğini söyledi. Eğitimde kayırmacılık ve liyakat değil sadakatin prensip olduğunu gördüğünü belirtti. Geleceğimiz olan çocukların cemaat ve tarikatların eline bırakılmaması, bilimsellikten uzak gerici ve cihatçı bir anlayış��n eğitimi hegomanyası altına almaması için Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi’nin önemli olduğunu ve birlikte mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı

Usluer’in konuşmasının ardından sözü İstanbul CHP Milletvekili Ali Şeker aldı. Şeker sözlerinde eğitimde AKP eli ile sistematik olarak, yapılan gericileştirme politikalarına değindi.

Panel konuşmacıların soru ve önerilerinin ardından mücadele kararlılığı ile sonlandırıldı.

Sendika.Org/ Trabzon