“Şam Çeliği Operasyonu”: Suriye ordusu Doğu Guta’da ilerliyor

Suriye’de başkent Şam’ın Doğu Guta bölgesinde operasyonlarını sürdüren Suriye ordusunun “birkaç cephede birden ilerlediği’ bildirildi

Suriye ordusunun, 18 Şubat’ta karadan ve havadan bombardımanıyla başlayan Doğu Guta’ya yönelik “Şam Çeliği Operasyonu” devam ediyor.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA, Suriye ordusunun Doğu Guta yakınlarında ‘birkaç cephede birden ilerlediğini’ duyurdu.

SANA’ya açıklama yapan askeri kaynak, ordu birliklerinin Doğu Guta’da her gün saat 9.00-14.00 arasında ilan edilen insani mola süresi haricinde gerçekleştirilen operasyonlarda stratejik öneme sahip bir dizi belde, köy ve mezranın cihatçılardan kurtarılıp kontrol altına alındığını ifade etti.

Askeri kaynak Utama, Havş el-Salihiye, Havş Harabo, Neşşabiye, Hazrema, Beyt Nayim ve Ub mezralarının yanı sıra Hava Savunma Taburu ve Ulaştırma Alayı’nın ‘teröristlerden tamamen kurtarıldıklarını’ aktardı.

Doğu Guta’ya yönelik operasyonun başladığı 18 Şubat ile Suriye ordusunun ilerleyişi sonrası 4 Mart’ta son durumu gösteren haritalar. [Kaynak: @PetoLucem]

Sendika.Org