Erdoğan’ın Saray’ının 13 günlük harcaması, şeker fabrikalarının tüm zararını karşılıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu’nun hesaplamasına göre; “Şeker fabrikaları zarar ediyor” diyen Erdoğan’ın Kaçak Saray’daki 13 günlük harcamasının şeker fabrikalarının tüm zararını karşılıyor

Tayyip Erdoğan, farklı kesimlerden tepkilerin sürdüğü şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ile ilgili “Şeker fabrikaları zarar ediyor, devletin sırtında yük” diyerek geri adım atmayacaklarını ilan ederken, CHP’den ise “zarar” iddiasına yanıt geldi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu yaptığı açıklamada şeker fabrikalarının “zararı” ile ilgili şu bilgileri verdi:

Bu fabrikalar 2,5 milyon insana iş ve aş sağlıyor. Devletin resmi rakamlarına göre, şeker fabrikalarının 2016 zararı 76 milyon lira. Aynı yıl Saray 650 milyon lira ve 1 milyar 650 milyon lira örtülü ödenek harcaması yaptı. Yani devletin resmi kesin hesaplarıyla kıyaslarsak, Saray’ın 13 günlük harcaması ile şeker fabrikalarının tüm zararı karşılanıyor. Söz konusu dönemde Saray günde 1 milyon 600 bin TL harcamış. Bu, Saray’ın dakikada 4 bin 281 TL harcadığını gösteriyor. Rakamlar milletin sırtına kimin yük olduğu gösteriyor. 2,5 milyonun ekmek kapısı şeker fabrikaları değil, israf batağındaki Saray bu milletin sırtına yük.

“İyi yönetemedikleri için zarar”

Şeker fabrikalarının iyi yönetilmediği için zarar ettiğini, 2016’da 22 milyon lira faiz ödediğinin belirtildiğini aktaran Erdoğdu, “Fabrikaların iyi yönetilmemesi ne işçilerin ne de pancar eken çiftçinin suçu. Oraya getirdiğiniz adamlar bu fabrikaları rantabl hale getirememiş. O adamların hatasını 2,5 milyon aileye ödetemezsiniz” diye konuştu.

Türkiye’de kamu öncülüğünde ve kooperatiflerin girişimciliği ile pancar şekeri üretiminin başarıyla sürdürüldüğünü kaydeden Erdoğdu, bu nedenle özelleştirme kararının iktisadi mantığının çürük olduğunu ifade etti.

AB ülkelerinin 2016’da şeker pancarı ve beyaz şeker bakımından Türkiye’nin 14 katına ulaşan oranlarda destek verdiğini dile getiren Erdoğdu, Türkiye’nin şeker sanayinin uluslararası piyasalarda rekabet şansı olduğunu, hatta AB’ye kıyasla yüzde 15-20 oranında daha ucuz kristal şeker üretme olanağı taşıdığını belirtti.

NBŞ üretimi dünyanın 4, AB’nin 8 katı

Nişasta bazlı şeker (NBŞ) üretiminin iç pazarda pancar şekerinin yerini alma tehlikesine dikkat çeken Erdoğdu, şöyle konuştu:

Ülkemizde, şeker, dünya ortalama büyüme hızının ancak yarısı düzeyinde büyürken, NBŞ üretimi dünya ortalamasının 4 katı, yüksek yoğunluklu tatlandırıcılar ise 10 katının üzerinde büyümekte. Bu da şeker fabrikalarının Cargill ve benzeri fabrikaların isteği üzerine kapatılmak istendiği iddialarını doğruluyor. Şeker-İş’in 2005’den bu yana NBŞ kotasının artırılmasının iptaline yönelik Danıştay’a açtığı hemen hemen her davanın kazanılmasına rağmen NBŞ kotalarındaki oynak sistem, Türkiye şeker sektörünün altını oyuyor.

Genç cumhuriyetin kıt kaynaklarıyla kurduğu bu değerli işletmeler, iktidarın anlık rant hesabına kurban edilmemeli, ülkemizin gıda güvenliği tehdit edilmemeli. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi değil, kooperatiflerimizin bu fabrikaların yönetimi ve mülkiyetinde pay alması bu kritik sektörün başarılı seyrine devam etmesi için atılması gereken birinci adımdır.

Sendika.Org