“Erdoğan’a hakaret”in soruşturması yetti: CHP’li belediye, çalışanını işten attı

CHP’li Avcılar Belediyesi, savcılığın “Erdoğan’a hakaret” soruşturması başlattığı işçisini hiçbir mahkumiyet kararı olmadan ve sorgulama yapmadan işten çıkardı. Belediye yetkilileri, “cumhurbaşkanına hakaret eden bir şahsı işe geri almamakla” övündü

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, Oda TV sitesinde yayımlanan bir haberin altına yapılan yorumda “Erdoğan’a hakaret edildiği” iddiasıyla soruşturma başlattı. Başsavcılık, yorumu yapan hesabın IP numarasının Avcılar Belediyesi’ne ait olduğunu görünce belediyeye soruşturma yazısı göndererek IP numarasının kime ait olduğunun tespitini istedi.

Avcılar Belediyesi de yorumu yapan kişi olduğu gerekçesiyle Vadi Kurumsal Bilgi Sistemleri şirketine bağlı çalışan bir taşeron işçiyi hiçbir açıklama yapmadan ve gerekçe de göstermeden işten attı.

Kendisine ait olmayan bir hesap ve e-posta adresi nedeniyle işten çıkarılan işçinin avukatı, işe iade istemiyle arabulucuya başvurdu. Şirket avukatı ve belediye heyetinin de hazır olduğu görüşmede heyet, “Cumhurbaşkanına hakaret eden şahsı işe geri almayacaklarını” belirterek görüşmeden ayrıldı.

“İktidarın baskılarına meşruiyet, keyfiliğe ortaklık”

Konu ile ilgili İleri Haber’e konuşan işçi avukatı Başak Alp, suçlamaya konu paylaşımın müvekkiline ait olup olmadığı konusunda kesin bir tespit yapılmadan, açılmış bir dava ve kesinleşmiş bir mahkumiyet kararı bulunmadan iş sözleşmesinin hukuksuz biçimde sonlandırıldığını söyledi.

Alp, “CHP’li belediye tarafından böylesi bir hukuksuzluğun yapılmış olması kabul edilemez. Bu durum siyasi iktidarın ülkedeki baskılarının meşrulaştırılmasına yol açmakta olup, keyfiliğe ve hukuksuzluğa ortak olunması sonucunu doğurmaktadır” diye konuştu.

Sendika.Org