Cihatçılar arası yağma savaşı: Afrin’de başladı, “Fırat Kalkanı” bölgelerine sıçradı

TSK’yle birlikte hareket eden cihatçı gruplardan Ahrar’uş Şarkiyye ile Hamza Tümeni arasında Afrin’de başlayan çatışmaların “Fırat Kalkanı” bölgesine sıçradığı bildirildi

Afrin operasyonunda yer alan cihatçıların 18 Mart’ta ciddi bir direnişle karşılaşılmaksızın ele geçirilen kent merkezindeki yağmasının ardından, Afrin’de bu kez de cihatçılar arası çatışmalar başladı.

Çatışma, militanlarının büyük çoğunluğu Deyrizor bölgesinden olan Ahrar’uş Şarkiyye ile ABD’nin “eğitip donattığı” gruplardan Hamza Tümeni arasında yaşandı.

Londra merkezli, muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) haberine göre, iki cihatçı grup arasında yaşanan çatışmalarda birisi komutan olmak üzere 7 militan ölürken, TSK’nin emirleri doğrultusunda 130’dan fazla militanın da tutuklandığı kaydedildi. Ayrıca çatışmaların “Fırat Kalkanı” bölgelerine doğru genişlediği belirtildi.

Haberde Ahrar’uş Şarkiyye’nin Hamza Tümeni’ni, “Zeytin Dalı Operasyonu’nu karalamak için Batı’dan talimat alarak” Afrin kentini yağmalamakla suçladığı, ayrıca bu grubun Demokratik Suriye Güçleri’ne (QSD) yakın olduğunu ve TSK destekli güçlere katılmadan önce ABD tarafından desteklendiğini gerekçe gösterdiği kaydedildi.

SOHR, TSK’nin Ahrar’uş Şarkiyye’ye Hamza Tümeni üyelerini tutuklama talimatı verdiğini ve bu doğrultuda 130’dan fazla kişinin tutuklandığı kaydetti.

Çatışmalar “Fırat Kalkanı” bölgesine sıçradı

SOHR, Ahrar’uş Şarkiyye ve Hamza Tümeni arasındaki çatışmaların “Fırat Kalkanı” bölgesine sıçradığını, El-Bab ve El-Rai’deki çatışmalarda kayıpların yaşandığını belirtti. Haberde çatışmalar sonucu bir sivilin de hayatını kaybettiği bilgisini paylaştı.

Al-Masdar: Hamza Tümeni’nden 200 kişi tutuklandı

Suriye yönetimine yakın bir yayın çizgisi izleyen Al-Masdar News’in muhalif kaynaklara dayandırdığı haberde ise, Ahrar’uş Şarkiyye’nin, Hamza Tümeni’nin 200 üyesini alıkoyduğu belirtildi.

Cihatçılara yakın sosyal medya hesapları tarafından paylaşılan görüntülerde, Ahrar’uş Şarkiyye militanlarının alıkoyduğu Hamza Tugayı üyelerinin tek sıra halinde yürüdüğü görüldü.

Haberde, söz konusu gelişmenin, Hamza Tümeni’nin Ahrar’uş Şarkiyye üssünü basmasının ardından gerçekleştiği belirtildi. Geçtiğimiz günlerde Ahrar’uş Şarkiyye, geçtiğimiz günlerde Hamza Tugayı’nı, komutanları Ebu Sakr el-Kadısiye’yi suikastla öldürmekle suçlamıştı.

Smart: Taraflar anlaşmaya vardı

Muhaliflere yakınlığıyla bilinen haber ajansı Smart, Ahrar’uş Şarkiyye ve Hamza Tümeni’nin anlaşmaya vararak çatışmayı sonlandırdığını bildirdi.

Öte yandan cihatçılara yakınlığıyla bilinen sosyal medya hesapları, anlaşmanın Türkiye’nin araya girmesiyle gerçekleştiğini öne sürdü.

Sendika.Org