Sözleşmeli akademisyenler için bir ilk: İTÜ, Pohlit davasında mahkum oldu

İTÜ’de sözleşmeli öğretim üyesiyken iş akdi feshedilen öğretim üyesi Stefan Pohlit’in alacakları için açtığı davadan emsal karar çıktı. Mahkeme, İTÜ’nün itirazına karşın Pohlit’in 80 bin liralık alacaklarının ödenmesine hükmetti

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) sözleşmeli öğretim üyesi olarak çalışırken tazminat ve ek ders ücretleri ödenmeden işten çıkarılan İsviçreli Stefan Pohlit’in açtığı davada emsal bir karar çıktı.

Hürriyet’in haberine göre; Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nda Eylül 2012’de sözleşmeli öğretim üyesi olarak ders vermeye başlayan Pohlit, birer yıllık sözleşmeler eşliğinde çalışırken 21 Aralık 2014’te işine son verildi ancak 15 Ocak 2015’e kadar ders vermeye devam etti. Bu tarihten sonra ise kendisine sınıf açılmayacağı belirtildi.

Akademisyen alacaklarını istedi, üniversite diretti

Pohlit, bunun üzerine ihtarname çekerek sözleşme gereği kendisine çalışma olanağı sağlanmasını istedi. Talebine olumsuz yanıt alan Pohlit, Nisan 2015’te toplam 107 bin 37 liralık ödenmemiş alacağını göstererek dava açtı.

İTÜ avukatları ise Pohlit ile belirli süreli bir sözleşme yapıldığını, bu nedenle taleplerinin haksız olduğunu ileri sürerek davanın reddini istedi.

İstanbul 8. İş Mahkemesi ise emsal niteliğinde bir karar verdi. Mahkeme, 14 Şubat tarihli kararında Pohlit’e 7 bin 901 lira kıdem, 6 bin 486 lira ihbar tazminatı ile 61 bin 145 lira ek ders ücreti ve 3 bin 669 lira yıllık ücreti olmak üzere toplam 79 bin 200 liranın yasal faizi ile birlikte ödenmesine hükmetti.

“Hem yüksek öğretim hem iş hukuku hükümlerinin uygulanmasının önü açıldı”

Pohlit’in avukatı Bora Beller kararı şöyle değerlendirdi:

İlk defa sözleşmeli çalışan akademik personelin çalışması süresiz iş akdi olarak kabul edildi ve ilk defa haklarıyla birlikte fazla mesai alabileceği kabul edildi. Yüksek öğretim mevzuatı öğretim görevlilerine haftalık ders saat sınırı getiriyor. Ancak genelde üniversiteler bu süreleri fahiş biçimde ihlal ediyor ve fazla mesai ücreti de vermiyor. Bu kararla, akademik personelin hem yüksek öğretim mevzuatından lehlerine olan hükümlerden faydalanmaları hem de iş hukukunun hükümlerinin kendilerine uygulanmasının önü açıldı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur