Ankara Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü programını açıkladı

Ankara Kadın Platformu, Mülkiyeliler Birliği’nde yaptığı basın açıklamasıyla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü programını açıkladı. 4 Mart’ta Çankaya Belediyesi önünde olacaklarını duyuran kadınlar, açıklamada 22 Şubat’ta sosyal medya operasyonuyla gözaltına alınan Halkevleri Eş Genel Başkanı Dilşat Aktaş, Gülşah Öztürk ve Necla Vuranok ve Üniversiteli Kadın Kolektifi’nden Meziyet Yıldız ve Eylem Esen Arabacı için adliyeye çıkarıldıkları güne Ankara Adliyesi’ne çağrı yaptı

Ankara Kadın Platformu, bugün (26 Şubat) Mülkiyeliler Birliği’nde bir araya gelerek yaptıkları basın açıklamasıyla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü programını açıkladı, 4 Mart Pazar günü saat 15.00’da Ziya Gökalp Caddesi, Çankaya Belediyesi önünde olacaklarını duyurdu.

OHAL düzeniyle kadın mücadelesinin sesinin kısılmaya çalışıldığı belirtilen açıklamada “Bu saldırlara elbette şaşırmıyoruz ama kabul de etmiyoruz! Çünkü mücadele ile kazandığımız haklarımıza ve hayatlarımıza dönük saldırılar karşısında şimdiye kadar susmadık, susmayacağız” denildi.

Açıklamada tecavüzleri aklamak için yasaların çıkarıldığı, “9 yaşındaki çocuk evlenebilir” diyenlerin olduğu ve çocuk yaşta doğum yapanların gizlendiği hatırlatıldı. Çocuk istismarı ve tecavüz vakalarına ilişkin hadım ve idam cezalarından bahsedildiğinin altını çizildi. Kadınlar, Tayyip Erdoğan’ın cinsel suçlarla “zina”yı bir tutan açıklamasını hatırlatarak “Hadım cezası, zina tartışması şerri hukuk demektir, yargının ancak dini referans alarak adil olacağı fikrinin topluma dayatılmasıdır” denildi.

Çocuk istismarının bir hastalık değil cinsel şiddet türü olduğunu vurgulayan kadınlar, idam cezasının ise devlet eliyle gerçekleştirilen bir cinayet, yaşam hakkı ihlali olduğunu söyledi. Cinsel şiddetin devlet şiddetiyle çözülemeyeceğini söyleyen kadınlar, “Buradan devlete hatırlatırız ki yaşam hakkı devletin öncelikle savunması gereken temel bir haktır. Biz kadınlar yaşamı savunuyoruz ve bizlere dayatılmak istenen eril iktidarı kabul etmiyoruz” dedi.

Açıklamanın devamı ise şöyle:

Bizler hayatı örgütlemek durumundayız, çünkü yaşamlarımıza ve haklarımıza yönelik saldırılar, taciz, tecavüz, kadın ve LGBTİ+ cinayetleri durmak bilmiyor. Kadın cinayetleri sayısı bir önceki yıla göre %25 artarak 409 oldu. Diyanetin kadın düşmanı fetvaları, 6284 sayılı yasanın uygulanmaması, OHAL bahanesiyle bir gecede geçen yasalar, yargıda kadın düşmanı kararlar eliyle şiddet failleri cesaretlendiriliyor.

Baskı ve şiddet ortamını arttıran savaş politikaları, savaşın yarattığı travmanın en ağır sonuçlarını yine kadınlar ve çocuklar yaşıyor. Savaş kadın ve çocuklar için açlık, yoksulluk, taciz, tecavüz ve ölüm demektir, kadınlar savaş karşıtı olmaktan, barış talep etmekten vazgeçmeyecek.

Kadın istihdamının artırılması ile ilgili kâğıt üzerinde verilen sözlere rağmen kadınlar iş yaşamından uzaklaştırılıyor, çalışan kadınlar güvencesizleştiriliyor, kadınların aldığı ücretler giderek düşüyor ve çalışma koşulları esnekleşiyor. Kadının aile içindeki konumunu pekiştiren ve emeğini değersizleştiren büyük bir baskı ile karşı karşıyayız.

Her şeye ve her türlü baskıya, kadın düşmanı yasalara ve genelgelere rağmen eşitlik ve özgürlük için yaşayan, üreten, itaat etmeyen ve mücadele eden kadınlar ve LGBTİ+ bireyler var. Ve bu korkunç tabloyu değiştirebilecek umut ve direnç var. Bizler bu kararlılıkla mücadelemizi yükseltiyoruz. 4 Mart Pazar günü saat 15.00’te Ziya Gökalp Caddesi, Çankaya Belediyesi önünde buluşuyoruz.

Kadınlardan Halkevci Kadınlar ve Üniversiteli Kadın Kolektifi üyeleriyle dayanışma çağrısı

Ayrıca açıklamada kadınlar,  22 Şubat günü sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınan Halkevleri Eş Genel Başkanı Dilşat Aktaş, Gülşah Öztürk, Necla Vuranok, Üniversiteli Kadın Kolektifi’nden Meziyet Yıldız ve Eylem Esen Arabacı’nın yanında olduklarını belirtti. Açıklamada “Kadın mücadelesini baskı ve gözaltılarla susturamazsınız, uydurma gerekçelerle gözaltına alınan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın. Tüm kadınları Dilşat’a, Gülşah’a, Necla’ya, Meziyet’e ve Eylem’e özgürlük demek için mahkemeye çıkarıldıkları gün Ankara Adliyesi’nde olmaya çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Sendika.Org/ Ankara