Afrin operasyonunda 38. gün: Hayatı kaybeden askerlerin sayısı 34’e yükseldi

TSK ve AKP destekli cihatçı grupların Afrin’e yönelik başlattığı operasyon, 26 Şubat itibariyle 38. günü geride bıraktı. TSK, 24 Şubat günü YPG-YPJ’nin roketatarlı saldırısında bir askerin hayatını kaybettiğini duyurdu. Böylece Afrin’e yönelik askeri müdahalenin başından beri hayatını kaybeden askerlerin sayısı 34’e yükseldi

TSK ve AKP destekli cihatçı grupların Afrin’e yönelik başlattığı operasyon, 26 Şubat itibariyle 38. günü geride bıraktı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, TSK’den yapılan bilgilendirmede, Afrin’e yönelik operasyonlarda 24 Şubat günü bir askerin hayatını kaybettiği bildirildi.

Böylece Afrin’e yönelik askeri müdahalenin başından beri hayatını kaybeden askerlerin sayısı 34’e y��kseldi.

Öte yandan TSK’nin resmi internet sitesinde 24 Şubat’ta yayımlanan açıklamada yaralı asker sayısının 183 olduğu kaydedildi.

Afrin operasyonunda hayatını kaybeden askerlerin isimleri

1) Musa Özalkan: Afrin operasyonunun ikinci günü olan 21 Ocak’ta Gülbaba köyünün güneydoğusundaki çatışmalarda hayatını kaybetti.

2) Oğuz Kaan Usta: Operasyonun dördüncü günü olan 23 Ocak’ta Ömer Uşağı bölgesinin kuzeyinde yaşanan çatışmalarda hayatını kaybeden Usta’nın cenazesi hala YPG-YPJ güçlerinin elinde.

3) Mehmet Muratdağı: Usta’yla aynı gün çatışmalarda hayatını kaybeden Muratdağı’nın cenazesi de YPG-YPJ güçlerinin elinde.

YPG Basın Merkezi 24 Ocak’ta, Oğuz Kaan Usta ve Burak Yıldız’a ait kimlik kartları, ehliyet ve TSK personel kartı gibi belgeleri ile iki askerin naaşına ait olduğu belirtilen görüntüler yayımladı.

TSK’den aynı gün yapılan açıklamada ise Usta ve Muratdağı’nın cenazelerine atıf yapılarak “Bölgede çatışmaların devam etmesi ve hava koşullarının uygun olmaması sebebiyle ulaşılamamıştır” denildi. Ancak YPG’nin kişisel belgelerini paylaştığı Burak Yıldız’a dair herhangi bir bilgi kamuoyuyla paylaşılmadı.

4) Ali Gümüş: Operasyonun sekizinci günü olan 27 Ocak’ta yaşanan çatışmalarda hayatını kaybetti.

5) Fatih Mehmethan: Operasyonun sekizinci günü olan 27 Ocak’ta yaşanan çatışmalarda hayatını kaybetti.

6) Ahmet Bayram: Operasyonun 15. günü olan 3 Şubat’ta YPG-YPJ güçlerinin Kilis’teki gözetleme kulesine yaptıkları roketli saldırıda hayatını kaybetti.

Aynı gün Afrin’deki çatışmalarda bir, bölgenin kuzeyindeki Şeyh Horoz köyünde konuşlu tanka yönelik tanksavar füzesiyle gerçekleştirilen saldırıda ise 6 asker hayatını kaybetti.

7) Ali Yılmaz: Operasyonun 15. günü olan 3 Şubat’ta Afrin’deki çatışmalar sırasında hayatını kaybetti.

8) Halil İbrahim Aygül: Operasyonun 15. günü olan 3 Şubat’ta Afrin’in kuzeyindeki Şeyh Horoz bölgesinde konuşlu tanka yönelik saldırıda hayatını kaybetti.

9) Fevzi Gürsu: Operasyonun 15. günü olan 3 Şubat’ta Afrin’in kuzeyindeki Şeyh Horoz bölgesinde konuşlu tanka yönelik saldırıda hayatını kaybetti.

10) Fırat Karaca: Operasyonun 15. günü olan 3 Şubat’ta Afrin’in kuzeyindeki Şeyh Horoz bölgesinde konuşlu tanka yönelik saldırıda hayatını kaybetti.

11) Nurullah Seçen: Operasyonun 15. günü olan 3 Şubat’ta Afrin’in kuzeyindeki Şeyh Horoz bölgesinde konuşlu tanka yönelik saldırıda hayatını kaybetti.

12) Ufuk Aktağ: Operasyonun 15. günü olan 3 Şubat’ta Afrin’in kuzeyindeki Şeyh Horoz bölgesinde konuşlu tanka yönelik saldırıda hayatını kaybetti.

13) Muhammed Cihangir Çubukçu: Operasyonun 15. günü olan 3 Şubat’ta Afrin’in kuzeyindeki Şeyh Horoz bölgesinde konuşlu tanka yönelik saldırıda hayatını kaybetti.

14) Bekir Evren: Operasyonun 16. günü olan 4 Şubat’ta Afrin’deki çatışmalar sırasında hayatını kaybetti.

15) Selim Vurdal: Operasyonun 16. günü olan 4 Şubat’ta Afrin’deki çatışmalar sırasında hayatını kaybetti.

16) Ahmet Aktepe: Operasyonun 17. günü olan 5 Şubat’ta Afrin’deki çatışmalar sırasında hayatını kaybetti.

17) Şahin Kaya: Operasyonun 17. günü olan 5 Şubat’ta Afrin’deki çatışmalar sırasında hayatını kaybetti.

YPG Basın Merkezi, 7 Şubat’ta Afrin’in Bülbül bölgesindeki Kastel Hıdriye (Qestel Xidriya) köyünde TSK’ye ait bir tankın güdümlü tanksavar füzesiyle vurulma görüntülerini yayımladı. Aynı gün TSK, iki askerin daha hayatını kaybettiğini duyurdu.

18) Ömer Bilal Akpınar: Operasyonun 19. günü olan 7 Şubat’ta, Afrin’e bağlı Bülbül beldesinin güneybatısı ve El Maski civarında YPG-YPJ güçlerinin düzenlediği tanksavar ve top/havan saldırıları sırasında hayatını kaybetti.

19) Yunus Emre Doğan: Operasyonun 19. günü olan 7 Şubat’ta, Afrin’e bağlı Bülbül beldesinin güneybatısı ve El Maski civarında YPG-YPJ güçlerinin düzenlediği tanksavar ve top/havan saldırıları sırasında hayatını kaybetti.

20) Sergen Pamukçu: Operasyonun 21. günü olan 9 Şubat’ta, Afrin güneybatısında YPG-YPJ güçlerinin düzenlediği saldırıda hayatını kaybetti.

21) Erdem Mut: Operasyonun 22. günü olan 10 Şubat’ta, Afrin’in Raco bölgesindeki Kude köyünde düşürülen helikopterde hayatını kaybetti.

22) Mehmet İlker Karaman: Operasyonun 22. günü olan 10 Şubat’ta, Afrin’in Raco bölgesindeki Kude köyünde düşürülen helikopterde hayatını kaybetti.

23) Hasan Kuş: Operasyonun 22. günü olan 10 Şubat’ta, Afrin’in Raco bölgesindeki 1027 rakımlı tepede YPG-YPJ saldırısı sonucu hayatını kaybetti.

24) Serdar Ege: Operasyonun 22. günü olan 10 Şubat’ta, Afrin’in Raco bölgesindeki 1027 rakımlı tepede YPG-YPJ saldırısı sonucu hayatını kaybetti.

25) Hamza Karacaoğlu: Operasyonun 22. günü olan 10 Şubat’ta, Afrin’in Raco bölgesindeki 1027 rakımlı tepede YPG-YPJ saldırısı sonucu hayatını kaybetti.

26) Halis Koca: Operasyonun 22. günü olan 10 Şubat’ta, Afrin’in Raco bölgesindeki 1027 rakımlı tepede YPG-YPJ saldırısı sonucu hayatını kaybetti.

27) Koray Karaca: Operasyonun 22. günü olan 10 Şubat’ta, Afrin’in Raco bölgesindeki 1027 rakımlı tepede YPG-YPJ saldırısı sonucu hayatını kaybetti.

28) Burak Akalın: Operasyonun 22. günü olan 10 Şubat’ta, Afrin’in Raco bölgesindeki 1027 rakımlı tepede YPG-YPJ saldırısı sonucu hayatını kaybetti.

29) Enes Sarıaslan: Operasyonun 22. günü olan 10 Şubat’ta, Afrin’in Raco bölgesindeki 1027 rakımlı tepede YPG-YPJ saldırısı sonucu hayatını kaybetti.

30) Oğuzcan Ekiz: Operasyonun 22. günü olan 10 Şubat’ta, Afrin’in Raco bölgesindeki 1027 rakımlı tepede YPG-YPJ saldırısı sonucu hayatını kaybetti.

31) Hüseyin Şahin: Operasyonun 22. günü olan 10 Şubat’ta, Afrin’in Raco bölgesindeki 1027 rakımlı tepede YPG-YPJ saldırısı sonucu hayatını kaybetti.

32) Ali Akdoğan: Operasyonun 22. günü olan 10 Şubat’ta, Afrin’in Raco bölgesindeki 1027 rakımlı tepede YPG-YPJ saldırısı sonucu hayatını kaybetti.

33) Göksu Şafak Şahin: Operasyonun 29. günü olan 17 Şubat’ta yaşanan çatışmalarda hayatını kaybetti.

34) Şükrü Ünlü: Operasyonun 36. günü olan 24 Şubat’ta yaşanan YPG-YPJ’nin roketatarlı saldırısı sonucu hayatını kaybetti.

Sendika.Org