Sabah’ın başyazarı Barlas: Suriye’de “Muhalif gruplar” diye terör örgütlerine destek verdik

AKP’li Sabah gazetesinin başyazarı Mehmet Barlas, dün yayımlanan yazısında “Bu vesileyle bizim aynı hatayı Suriye’de “Muhalif gruplar” diye terör örgütlerine verdiğimiz destekle ve Esad rejimini bizim bir iç sorunumuz gibi görerek yaptığımızı unutmayalım” dedi

AKP’li Sabah gazetesinin başyazarı Mehmet Barlas, 2 Ocak Salı günü yayımlanan “BM adım adım yok olmaya gidiyor” başlıklı köşe yazısında çarpıcı bir itirafta bulundu. Barlas, İran’daki eylemleri değerlendirdiği yazısında dış müdahale vurgusu yaptı ve benzer bir durumun Türkiye eliyle Suriye’de yaşandığını söyledi. Barlas, “Bu vesileyle bizim aynı hatayı Suriye’de “Muhalif gruplar” diye terör örgütlerine verdiğimiz destekle ve Esad rejimini bizim bir iç sorunumuz gibi görerek yaptığımızı unutmayalım” yorumunda bulundu.

Mehmet Barlas yazısında konu ile ilgili şunları kaydetti:

Saldırgan bir süper güç

Güçlü olmayı saldırgan olmakla eşdeğer kılan davranışların sahibi ABD’nin son marifeti, İran’ın içişlerine açıkça müdahale niteliği taşıyan açıklamaların her kademeden yapılması değil midir? Trump’ın İran halkını ayaklanmaya çağıran mesajlarını, ABD Dışişleri sözcülerinin bu konudaki açıklamaları izlemekte. Bizim “Gezi kalkışması” sürecinde tanık olduğumuz sahneler, şimdi İran kentlerinde sahneleniyor.

Aynı hata

İran halkının mutsuzluğunu yine bu halk değerlendirecektir. Eğer rejim sağlam değilse, halka rağmen ayakta kalamaz. Ancak buna asla ABD karar veremez. Bu vesileyle bizim aynı hatayı Suriye’de “Muhalif gruplar” diye terör örgütlerine verdiğimiz destekle ve Esad rejimini bizim bir iç sorunumuz gibi görerek yaptığımızı unutmayalım. ABD hem BM ilkelerini ayaklar altına alırken, hem de bu kurumun faaliyetlerini boykot ederek iyice etkisiz hale getirirken, biz bu çizgiye asla girmeyelim.

Sendika.Org