Metal işçileri: “Grev yasağınızı tanımıyoruz, 2 Şubat’ta grevdeyiz” (Foto Haber)

MESS grup toplu sözleşmelerinde uzlaşmaya varılamamasının ardından metal işçileri sendikalara greve çıkacaklarını açıkladı. AKP ise grev yasağıyla yanıt verdi. DİSK/Birleşik Metal-İş tüm gün Türkiye’nin dört bir yanında fabrikalarda “Grev yasağınızı tanımıyoruz” dedi

Bu sabah (26 Ocak) Bakanlar Kurulu’nun “milli güvenlik” gerekçesiyle grevi yasaklamasına gözlerini açan işçiler, güne eylemlerle başladı. DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş sendikası, Mersin’den Gebze’ye, Mudanya’dan Osmaniye’ye Türkiye’nin birçok ilinde ve fabrikasında yürüyüş, uyarı eylemi ve basın açıklaması düzenledi. Eylemlerle beraber greve hazırlık toplantıları da beraberinde devam ediyor.

METAL GREVİ YASAKLANDI: BİRLEŞİK METAL-İŞ’TEN “TANIMIYORUZ” AÇIKLAMASI

Bu arada fabrikalarda eylemler sürerken de Bakanlar Kurulu’nun grev yasağından güç alan MESS ile Birleşik Metal-İş arasında da bir görüşme gerçekleşti.  Görüşmede MESS, 3 yıllık toplu sözleşme, ikramiye dahil net 294 TL anlamına gelen yüzde 13,24 zam dayatmasıyla geldi. Birleşik Metal-İş ise MESS’in teklifinin ücretler ve sosyal haklar ile yürürlük süresi açısından kabul edilemez olduğu yanıtını verdi. Taraflar 30 Ocak Salı günü saat 10.00’da tekrar görüşecek.

Birleşik Metal-İş üyesi işçilerin MESS dayatmalarına ve Bakanlar Kurulu’nun grev yasağına karşı yaptığı eylemlerden kareler: