Metal grevi yasaklandı: Birleşik Metal-İş’ten “Tanımıyoruz” açıklaması

Metal işkolunda Türk Metal ve Çelik-İş’in Afrin savaşı nedeniyle geri bastığı, Birleşik Metal-İş’in ise sürdürme iradesi gösterdiği grev kararı, Bakanlar Kurulu tarafından yasaklandı. Birleşik Metal-İş “Yasağı tanımıyoruz, 2 Şubat’ta grevdeyiz” dedi

Metal işkolunda 1 Eylül 2017 itibariyle başlayan toplusözleşme görüşmelerinin, patronlar sendikası MESS’in 3 yıllık sözleşme ve yüzde 3,2’lik zam teklifi sonucunda tıkanmasıyla DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş ve Türk-İş’e bağlı Türk Metal ve Hak-İş’e bağlı Çelik-İş 2 Şubat’ta greve gitme kararı almış ancak Afrin savaşı sonrasında Türk Metal ile Çelik-İş grevi askıya aldığını duyurmuştu. Birleşik Metal-İş ise grev ısrarını sürdürmüştü.

Metal grevine bir haftalık bir süre kalmışken Bakanlar Kurulu’ndan yasaklama adımı geldi. Resmi Gazete’de yayımlanan 2018/11225 sayılı karar ile metal grevi, “milli güvenliği bozucu nitelikte” olduğu bahanesiyle 60 gün süreyle yasaklandı.

Birleşik Metal-İş ise grev kararına ilk tepkisini sosyal medya kanallarından verdi. Sendika, yaptığı açıklamada grev yasağını tanımadıklarını ve 2 Şubat’ta grevde olacaklarını açıkladı.

Sendika.Org