CHP’li Usluer, velileri okul aile birliklerinde yer almaya çağırdı

CHP’li vekil Gaye Usluer, ilkokullarda dağıtıldığı tespit edilen ve içinde cinsel istismar hikayesi olan Peygamberimizden Dini Hikayeler kitabıyla ilgili soru önergesi verdi. Usluer, Her Okuldan Bir Veli kampanyasını anlatarak velileri okul aile birliklerinde yer almaya çağırdı

CHP Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Gaye Usluer, önce Ordu’da ardından Eskişehir’in merkez ilçesi Tepebaşı’nda ilkokullarda dağıtıldığı tespit edilen ve içinde cinsel istismar içerikli bir hikaye olan Peygamberimizden Dini Hikayeler kitabını TBMM gündemine taşıyarak soru önergesi verdi. Usluer, kitabın dağıtımından Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi’nin Her Okula Bir Veli kampanyası sayesinde haberdar olunduğunu ifade etti ve velileri okullara sahip çıkmaya çağırdı. Usluer, konuyla ilgili şunları söyledi:

Benim de yakından takip ettiğim Bilimsel Laik Eğitim Hareketi çok güzel bir adım attı ve velilerin okullarda daha çok söz sahibi olmaları için Her Okula Bir Veli kampanyası başlattı. Bu kitabın dağıtıldığı okulu tespit ettik evet ama ya bilmediğimiz başka okullarda da türevleri varsa? Bu yüzden gerçekten velilerin okul aile birliklerinde yer almaları ve bu tür durumları dikkatle izlemeleri gerek! Bunu çok önemsiyorum! Bu zihniyet en temelden başlayıp zehrini akıtıyor. En temel dediğimiz yer okullardır. Okullarımızı sahipsiz bırakmayalım. Çocuklarımızın üstüne titriyoruz, okullara emanet ediyoruz sonra böyle korkunç şeylerle karşılaşıyoruz! İnanın olan bitene artık tahammül kalmadı. Kaygımız gün geçtikçe artıyor. Bu kaygıyı sonlandırmak bizim elimizde. Velilere sesleniyorum; okullardan çıkmayın! Çocuğunuz ne okuyor? Ne yiyor? Ne içiyor? Nasıl oyunlar oynuyor? Her şeyi bilmek zorundasınız çünkü artık eskisi gibi “Eti senin kemiği benim” dediğimiz dönemler bitti. Evlatlarımızın üstünden oyunlar oynanmaya çalışılıyor! Buna müsaade etmeyeceğiz!

Usluer, verdiği soru önergesiyle, Mürşide Uysal’ın yazdığı ve Ufka Yolculuk Derneği tarafından ilkokul öğrencilerine dağıtılan kitapla ilgili Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a şu soruları yönetti:

  • Bakanlığınız “Ufka Yolculuk Derneği” ile bir protokol imzalamış mıdır?
  • Sözü geçen derneğin dağıtmış olduğu kitaplar MEB onaylı mıdır?
  • Kitaplar MEB tarafından kontrol edilmiş midir?
  • Mürşide Uysal isimli hikaye kitabının yazarı şahsın MEB ile bir ilişiği var mıdır?
  • Bu tür materyaller okullarda kontrolsüz bir şekilde dağıtılıyor olabilir mi?
  • Eğer MEB’in kontrolü dışındaysa bu tür materyalleri denetleyen bir mekanizma var mıdır? Varsa kimlerden oluşmaktadır?
  • Bu hikaye incelendiğinde siz de vatandaş gibi sakıncalı olduğunu düşünüyor musunuz?
  • Sayın Bakan bu hikayeyi kendi çocuklarının ya da torunlarının okumasına izin verir miydi?
  • Daha önce Ordu’da dağıtılıp tepki toplamasına rağmen neden Eskişehir’de de dağıtılmasına izin verildi?

Sendika.Org