Barış bildirisi dağıtırken gözaltına alınan iki EMEP üyesi tutuklandı

Afrin operasyonuna dair barış çağrısı yapan bildiriyi dağıttıkları için gözaltına alınan EMEP üyeleri Bilal Karaman ve Neslihan Karyemez “terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla tutuklandı

Dün (25 Ocak) Emek Partisi’nin (EMEP) Afrin operasyonuna ilişkin “Bu savaş emekçi halkıızı ve ülkeyi yıkıma götürür, izin vermeyelim” başlıklı bildirisini İkitelli pazarında dağıtan EMEP üyeleri Bilal Karaman ve Neslihan Karyemez, polis tarafından gözaltına alınmıştı.

Evrensel’de yer alan habere göre, İkitelli Polis Karakolu’ndaki işlemlerin ardından adliyeye çıkarılan Karaman ve Karyemez, İstanbul 11. Sulh Ceza Hakimliği tarafından “terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla ve adli kontrol uygulamasının yetersiz kalacağı gerekçe gösterilerek tutuklandı.

“Karar, muhalefeti susturmaya dönük bir adımdır”

Karaman ve Karyemez’in avukatı Mustafa Söğütlü, “Bu karar muhalefeti susturmaya ve ülkede yalnızca tek sesin çıkmasına dönük bir adımdır” değerlendirmesinde bulundu. Tutuklamaların Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin düşünce özgürlüğü ile ilgili kararlarına aykırı olduğunu belirten Söğütlü, Karyemez’in 4,5 aylık hamile olduğunu belirterek “Kaçma şüphesi yoktur” dedi.

Barışı savunmak suç değildir!

Tututklamaların ardından bir açıklama yayımlayan EMEP İstanbul İl Başkanı Sema Barbaros tutuklanan üyelerinin suçlamanın aksine savaşa ve ölümlere karşı çıktığını söyleyerek “Başka bir ülkenin topraklarına girilmesinin doğru olmadığını, sınır ötesi operasyonla çok sayıda asker ve sivilin yaşamını yitirebileceğini ifade etmişlerdir. Kan, gözyaşı, acı ve savaş bataklığına karşı barışı savunmuştur” dedi.

Barbaros’un açıklamasının devamı şöyle:

Afrin operasyonu, ülkemizi ve halkımızı Ortadoğu’da kanlı bir savaşa sürüklerken ülke içindeki sonuçları giderek daha açık bir biçimde görülüyor. 100 binin üzerinde metal işçisinin toplu iş sözleşmesi kapsamında aldıkları grev kararı, Afrin savaşı bahane edilerek yasaklanmıştır. Çok sayıda insan sosyal medyada hükümeti ve Afrin operasyonunu eleştiren paylaşımlarda bulundukları için gözaltına alınmış ve tutuklanmıştır. Barış konulu basın açıklaması yapmak isteyenlere polis şiddetle karşılık vermiştir. Afrin operasyonu ve OHAL uygulamaları ile tek adam tek parti rejimi adım adım hayata geçirilmektedir.

Bu politikadan ne bölgede ne de ülkede halkların, işçi sınıfı ve emekçilerin çıkarı yoktur. Aksine böylesi bir operasyon Suriye’de 7 yıldır süren savaşa yeniden benzin dökmek, halkları ateşin içine atmaktan başka bir sonuç doğurmayacak, yıkımı ve çözümsüzlüğü derinleştirecektir. Bu savaş bizim savaşımız değildir. İktidarın, Erdoğan’ın tek adam rejimini kurma savaşıdır. Adalet, barış, kardeşlik, eşitlik için bütün işçi sınıfımız ve emekçi halkımızla BARIŞ demeye devam edeceğiz.

Üyelerimiz Bilal Karaman ve Neslihan Karyemez derhal serbest bırakılmalıdır. Bu sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız.

Emek Partisi olarak; işçi sınıfı ve emekçi halkımızı kendisine dayatılan savaş politikalarına karşı bölgede barış ve bağımsız, demokratik, laik bir ülke için birleşmeye, mücadele etmeye çağırıyoruz.

Sendika.Org