Üniversiteli kadınlar erkek şiddetiyle katledilen Zülal için yürüdü

Erkek şiddeti sonucu katledilen Zülal için Süreyya Operası’ndan Khalkedon Meydanı’na yürüyüş yapan Üniversiteli Kadın Kolektifi’nden kadınlar “Yaşamakta da sokakta da ısrarcıyız. Faili belli belli, kadın cinayetlerini meşrulaştıramazsınız” dedi

İstanbul Üniversiteli Kadın Kolektifi, “Yaşamakta da sokakta da ısrarcıyız. Faili belli belli, kadın cinayetlerini meşrulaştıramazsınız” diyerek erkek şiddeti sonucu katledilen Zülal için Kadıköy Süreyya Operası’ndan Khalkedon Meydanı’na yürüdü.

Zülal 19 Aralık’ta bir erkek tarafından katledilmişti. Kadınlar, erkek medyanın Zülal’in katledilmesinden çok saat kaçta, nerede ve nasıl olduğuyla ilgilendiğini belirtirken AKP iktidarının katliamı görmezden geldiğini söyledi.

“Fıtratınız batsın, kadınlar yaşasın”

Üniversiteli kadınlar, “Geceleri de sokakları da meydanları da terk etmiyoruz!”, “AKP elini kadınlardan çek”, “Fıtratınız batsın kadınlar yaşasın” “Özgürlüğe varmadan dinmeyecek isyan” sloganları ile yürüyüş yaparken, kadın cinayetlerini meşrulaştıran zihniyeti teşhir eden konuşmalar yaptı:

Bunların sorumlusu, kadınların fıtratları dolayısıyla erkeklerle eşit olmadığını göğüslerini kabarta kabarta dillendirenlerdir. Birkaç ay önce tekmecilere mırıldanmayı öğretenlerdir. Bağdat Caddesi’nde bir kadın tecavüze maruz bırakıldığında ‘gece üçte dışarıda ne işi vardı’ diyenlerdir. Yaşanan bütün şiddet durumlarının başlıca sorumlusudur, her fırsatta kadınlara saldırırken erkek şiddetini önleyici hiçbir politika geliştirmeyenlerdir.

Şiddete, tacize, tecavüze güvencesizliğe mahkum hayatlar istemediklerini belirten üniversiteli kadınlar erkek şiddetine karşı, bir kişi daha eksilmemek için mücadele ile sokaklarda olacaklarını söyledi.

Sendika.Org