Üniversiteli Gazetesi’nin aralık sayısı çıktı: “Geleceğimizi çaldırmayacağız”

2006 yılından beri üniversitelilerin kolektif emeğiyle hazırlanan Üniversiteli Gazetesi’nin aralık sayısı “Geleceğimizi çaldırmayacağız” manşetiyle çıktı

Üniversitelilerin kolektif emeğiyle hazırlanan Üniversiteli Gazetesi’nin aralık sayısı çıktı. “Geleceğimizi çaldırmayacağız” manşetiyle çıkan gazetede üniversitedeki sorunlardan ülke gündemine kadar pek çok konuda yazılar yer alıyor.

Gazetenin konu başlıkları şöyle:

 • Kolektif’in Sesi yazısında yolsuzluklara, rüşvete, talana karşı üniversitenin bir adım öne çıkması vurgulanırken “Gençliğin geleceğe dair umutlarını çalıp vergi cennetlerinde istifleyenlere karşı mücadele vakti” denilerek gençlik mücadeleye çağrılıyor.
 • Kolektif Yürütme Kurulu üyesi Eda Güven, ”Üniversite gençliğin, bilim kuşananındır” başlıklı köşe yazısında tek adam rejiminin kurumsallaşmasına karşı mücadeleyi üniversitenin davası haline getirmeye çağırıyor.
 • Ankara Öğrenci Kolektifi’nden Umut Deniz Yorulmaz, ”Tehdit, şantaj, yolsuzluk… Ankara ayağını denk alsın” başlıklı yazısında yolsuzlukların, hırsızlığın, rüşvetin ve ikiyüzlülüğün bu denli gün yüzüne çıktığı bir dönemde memleketin dört bir yanında yükselen irili – ufaklı direnişlere dikkat çekerken üniversiteye ve memlekete sahip çıkma çağrısı yapıyor.
 • Üniversiteli Kadın Kolektifi’nden Esma Çağlak ise “Haydi kadınlar başlıyoruz, Khora’da bizi özgür ve eşit bir hayat bekliyor” başlıklı köşe yazısında kamusal alandan soyutlanan kadınların kendini var ettiği bir alan olarak feminist tiyatro deneyimine ve feminist dile dikkat çekiyor.
 • Serbest Kürsü sayfasında LGBTİ+ Kolektifi’nden Heyem Nisan Yiğit‘in “Yasaklar gökkuşağını soldurabilir mi sanıyorsunuz?” başlıklı yazısında Ankara Valiliği’nin LGBTİ etkinliklerine dönük yasağının hemen ardından ortaya çıkan ve özellikle ODTÜ’de bir direnişe dönüştürülen LGBTİ+ mücadelesi ve deneyimlerine yer veriliyor.
 • Kadın sayfasında Meziyet Yıldız‘ın “Eşit, özgür laik bir yaşam için kolları sıvama, bayrağı ele alma zamanı” başlıklı yazısında feminist öz savunma kavramına ve mücadele hattına değiniliyor.
 • Eğitim sayfasında İlayda Etcibaşı‘nın “Bir istikrarsızlık öyküsü: AKP’nin eğitim politikası” başlıklı yazısında iktidarın iflas eden eğitim politikalarına ve gericileştirme hamlelerine yer veriliyor.
 • Kültür Sanat sayfasında Anıl Aktaş‘ın “Erillik üzerine kurulu bir sektör ve Hollywood” başlıklı yazısında özellikle son dönemlerde Hollywood’da ortaya çıkarılan taciz ve istismar skandallarına değinilirken sinemanın eril kültürü üzerine de vurgu yapılıyor.
 • Çeviri köşesinde Ecem Akkaya‘nın Üniversiteli Gazetesi için jacobinmag.org sitesinden Türkçe’ye çevirdiği “Çizgi filmler ve sınıf mücadelesi” başlıklı yazı bulunuyor.
 • Deneyim sayfasında “Yumurtanın tarihi, üniversitenin talihi” başlıklı yazıda öğrenci hareketinin önemli deneyimlerinden yumurta eylemlerine yer veriliyor.
 • Tarih köşesinde Devrim Deniz Kaplan‘ın “17’den sonra: Eğitim ve Bilim” başlıklı yazısı Kasım sayısının devamı niteliğinde. Kaplan’ın yazısında Sovyetler’in devrimden sonra eğitim ve bilim politikalarına değiniliyor.
 • Ekonomi köşesinde Doğukan Gürbey‘in “Dolar Muamması” başlıklı yazısında doların yükselişinin günlük hayatımıza etkileri tartışılıyor.

Üniversiteli Gazetesi’ne ulaşmak için tıklayınız!

Sendika.Org