“Bizler dedeler olarak, bastonlarımızı gericilerin kafalarından kaldırmayacağız”

İstanbul’da Halkevleri Emekli Hakları Meclisi “Gerici eğitime karşı torunlarımıza sahip çıkıyoruz” diyerek basın açıklaması yaptı. Eğitimin gericileştirilerek gençliğin teslim alınmaya çalışıldığını belirten Emekli Hakları Meclisi, “Bilimsel ve laik bir eğitim sistemi için bastonlarımızı gericilerin kafalarından kaldırmayacağız” dedi

Halkevleri Emekli Hakları Meclisi üyeleri yaptıkları açıklamada “Bizler dedeler olarak, eğitim sistemimizin içine düşürüldüğü durumu gördükçe torunlarımızın ve ülkemizin geleceğinden büyük endişe duyuyoruz” ifadelerini kullandı. Eğitim sistemi ve okullara yönelik saldırılara dikkat çeken Emekli Hakları Meclisi, AKP’nin gençliği teslim almaya çalıştığının altını çizdi.

Halkevleri Emekli Hakları Meclisi’nin yaptığı açıklamanın tamamı ise şöyle:

Partili kadrolar, bakanlar, bürokratlar yetmiyormuş gibi; FETÖ, Menzil Tarikatı, Ensar Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti, TÜRGEV, İHH, TÜGVA, Eğitim Bir-Sen benzeri bilim düşmanı kişi, vakıf ve dernekler eğitimde akıl hocaları olarak işlevlendirildiler.

Endişemiz büyük, çünkü eğitim torunlarımızı, bilgili ve becerikli kılmak için uygulanmalı, okullarında ve yaşamda başarılı olmalarına yardım etmelidir. Oysa AKP’nin topluma dayattığı eğitim sistemi, çocuklarımızı sadece, itaat eden, suskun, söyleneni yapan insanlar olarak eğitiyor.

Daha yaşamı öğrenmeye çalışırken, 6-7 yaşlarında cihatçı, militarist olmaları yönünde düzenlemeler gerçekleştiriliyor.

Oysa dedeler olarak torunlarımızın geleceğinden emin, başarılı, özgüvenli nesiller olarak yetiştirilmelerini istiyoruz. Oysa AKP müfredatı torunlarımıza barışı değil, din uğruna savaşmayı öğretiyor.

Dedeler olarak torunlarımız için iyi bir gelecek istiyoruz. Nitelikli okullardan, aklın ve bilimin rehberliğine inanan öğretmenlerin ellerinde okusunlar istiyoruz.

Bütün bu isteklerimizin kendiliğinden gerçekleşmeyeceğinin bilincindeyiz. Bu sorunun çözümünde yalnız olmadığımızın da bilincindeyiz. Bizim duyduğumuz kaygıları duyan veliler, öğretmenler, öğrenciler gece-gündüz mücadele sürdürüyorlar. Bilimsel ve laik eğitim mücadelesinin bir parçası da biziz. Yaşımıza başımıza bakmadan bu mücadelenin her boyutta öznesi olacağız.

Dedeler olarak okullarda ne olup bittiğini izlemeye devam edeceğiz. Torunlarımıza ne öğretiliyor, hangi kitaplar öneriliyor, okul içlerinde neler yaşanıyor, günü gününe öğrenmeye çalışacağız.

Buradan Alevi-Sunni, Arap, Kürt, Türk, tüm torunlarımız söz veriyoruz: Bu gerici gidişten dönülmesi için, bilimsel ve laik bir eğitim sistemi için bastonlarımızı gericilerin kafalarından kaldırmayacağız!

Torunlarımıza sahip çıkıyoruz. Yaşasın bilimsel ve laik eğitim mücadelesi.

Sendika.Org