Zarrab korkusu: BDDK bankaların devrine dair yeni yönetmelik yayımladı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bankaların bölünmesi için izlediği şartı Reza Zarrab’ın itirafçı olduğu ABD basınına yansıdığı gün değiştirdi. BDDK’nın yeni kararı ile Bankaların Birleşme, Devir, Bölünme ve Hisse Değişimi Hakkında Yönetmelik, kısmi bölünmelere uygulanmayacak

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bankaların bölünmesi için izlediği şartı Reza Zarrab’ın itirafçı olduğu ABD basınına yansıdığı gün değiştirdi. BDDK’nın yeni kararı ile Bankaların Birleşme, Devir, Bölünme ve Hisse Değişimi Hakkında Yönetmelik, kısmi bölünmelere uygulanmayacak. Kısmi bölünme için tanıma ise “bölünen bankaların ortaklarının devralan bu şirketlerdeki payları ve hakları edinmesi” koşulu eklendi.

Yönetmelik değişikliği 16 Kasım’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Aynı gün ABD medyası, Reza Zarrab’ın savcıyla anlaştığını ve itirafçılığa başladığını ileri sürmüştü. ABD medyası yer alan haberlerde; eylül ayından bu yana hiçbir duruşmaya katılmayan, ABD Adalet Bakanlığı’nın elektronik sisteminde “sehven” tahliye edildiği yazan Zarrab’ın itirafçılığa başladığı iddiaları dile getirilmişti.

ABD MEDYASI: “ZARRAB SAVCIYLA ANLAŞTI, İTİRAFÇILIĞA BAŞLADI”

17-25 Aralık Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu’nun kilit ismi Reza Zarrab’ın İran’a yönelik ekonomik ambargoyu delmek, kara para aklamak ve banka sahtekarlı��ı iddialarıyla ABD’de tutuklu yargılanıyor.

Bankaların mal varlıklarının devrinde neler değişti?

Son değişikliklerle BDDK, bir bankanın tüzel kişiliği sona ermek kaydıyla tüm malvarlığının bölümlere ayrılmak suretiyle birden fazla banka, finansal kuruluş veya diğer anonim şirketlere devredilmesini tam bölünme olarak değerlendiriyor.

Bir bankanın malvarlığının bir veya birden fazla bölümünün bankanın infisah (yürürlükten kalkma) etmesine neden olmayacak şekilde banka, finansal kuruluş veya diğer anonim şirketlere devredilmesi ve banka ortaklarının bu suretle, devralan bu şirketlerdeki payları ve hakları iktisap etmesi (edinmesi) ise kısmi bölünme olarak değerlendiriliyor.

Diğer taraftan, kısmi bölünmelerde bankanın ödenmiş sermaye miktarı kanunla tanımı asgari sermayeden az ise aradaki farkın üç ay içerisinde banka ortakları tarafından bölünen banka sermayesinin nakden artırılması suretiyle karşılanacağına ilişkin taahhütte bulunulması gerekecek.

Devralan banka sermayesinin bölünen bankaya ve bankanın ortaklarına verilecek hisseler ölçüsünde artırılması kuralından da bankaya eklenen kriter çıkarıldı; sermaye, bölünen bankanın ortaklarına verilecek hisseler ölçüsünde artırılacak.

Halkbank hisselerindeki dalgalanma

Halkbank hisselerinde 15 Kasım’da yüzde 6’ya varan yükseliş ve düşüş yaşanmıştı. 16 Kasım’da ise ilk seansta yüzde 8,7 artış yaşanmıştı. Benzer bir dalgalanma en son 28-29 Mart’ta meydana gelmişti. 28 Mart’ta yüzde 5,5 yükselen hisse, 29 Mart’ta yüzde 14 düşüvermişti. Borsa kapandıktan sonra da Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın tutuklandığı haberi duyulmuştu.

Birilerinin önceden haber aldığı yeni bir kriz mi geliyor?

Sabah gazetesinden Dilek Güngör, Halkbank hisselerindeki bu dalgalanmanın normal bir durum olmadığını belirterek, bazı soruları gündeme getirmişti. Güngör, önceki dalgalanmada alıcı şirketlerin isimlerini verirken, “Halkbank hissesinde cirit atanlar bazı şeyleri önceden mi öğreniyor?” sorusunu sormuştu.

http://sendika62.org/2017/11/halkbank-hisselerindeki-dalgalanma-zarrab-davasinda-yeni-bir-sokun-mu-habercisi/

http://sendika62.org/2017/10/abdden-6-turk-bankasina-zarrab-kiskaci-milyarlarca-dolar-ceza-kesilecek/

Sendika.Org