Valiliğin yasağına, rektörün baskısına inat ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması ayakta

ODTÜ yönetimi, ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması’nın yapacağı film gösterimini engellemek için amfinin elektriğini kesti. Öğrenciler getirilen güç kaynağıyla film gösterimini gerçekleştirdikten sonra ODTÜ Rektörlüğü’ne yürüdü

Geçtiğimiz hafta Ankara Valiliği önce Alman LGBTİ+ Film Günleri’ni yasaklamış, birkaç gün geçtikten sonra da tüm Ankara’da düzenlenecek LGBTİ+ etkinliklerini “genel ahlaka uygun olmadığı” gerekçesiyle yasakladığını duyurmuştu.

Valilik yasağının ardından harekete geçen ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması bugün (24 Kasım) ODTÜ’de M05 amfisinde düzenlemek için bir araya geldi. Etkinliğin başlamasına yakın binanın elektriği kesildi. Elektrik kesintisi nedeniyle asansörde kalanlar olurken Güneş Enerjisi Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde (GÜNAM) yapılan çalışmalar da yarım kaldı. Film gösterimi ise öğrencilerin getirdiği güç kaynağıyla gerçekleştirildi.

Öğrenciler, binanın dışında bekleyen ve öğrencileri çıkartmak için hazırlık yapan özel güvenlik biriminin (ÖGB) içeri girmesini engellemek için sandalyelerle bina girişlerine barikat kurdu. Öğrencilerin kararlı duruşu sonucunda ÖGB geri çekilmek zorunda kaldı.

Film gösteriminin ardından binadan çıkan ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması ve kadınlar, ODTÜ Rektörlüğü’ne ve öğrenci yurtlarına “Kampüste şiddete, tacize, eşitsizliğe karşı ayaktayız” ve “Ahlakınız batsın! Kadınlar ve LGBTİ yaşasın!” yazılı pankartlarla yürüyüş yaptı. Öğrenci yurtlarında yapılan açıklamanın ardından eylem sonlandırıldı.

Sendika.Org/ Ankara