Petrol devi ARAMCO’nun ABD borsasına girişi ve Suudi’lerin iktidar savaşı

Suudi Arabistan’da aralarında prenslerin ve bakanların da bulunduğu çok sayıda kişinin gözaltına alınması sonrası ABD Başkanı Donald Trump ve Suudi Arabistan Kralı Selman arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşti. Görüşmede herhangi bir olumsuzluk yaşanmazken, Trump, Suudi Arabistan’ın oynadığı rolden övgüyle bahsetti. Trump, tasfiye operasyonunun öncesinde dünyanın en büyük şirketi Saudi ARAMCO’nun ABD borsasına katılımını “rica” etmişti

Suudi Arabistan’da aralarında prenslerin ve bakanların da bulunduğu çok sayıda kişi “büyük yolsuzluk operasyonu” adı altında düzenlenen operasyonla bugün (5 Kasım) gözaltına alındı. Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın başında olduğu “Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu”, 11 prens, 4 bakan ve 38 yetkiliyi gözaltına aldı. Buna paralel olarak bazı üst düzey devlet yöneticilerinin de görevlerine son verildi.

SUUDİ ARABİSTAN’DA KABİNE DEĞİŞTİ: 11’İ PRENS, 4’Ü BAKAN 38 YETKİLİ GÖZALTINDA

Tasfiye operasyonu sonrası ABD Başkanı Donald Trump ve Suudi Arabistan Kralı Selman arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşti. Trump’ın görüşmede, “Suudi Arabistan’ın ılımlılığı yaymak ve aşırılıklarla mücadelede oynadığı rolden övgüyle bahsettiği’ aktarıldı.

Görüşmede herhangi bir olumsuzluk yaşanmazken, operasyon öncesinde Trump, resmi Twitter hesabından dünyanın en büyük şirketi Saudi ARAMCO’nun ABD borsasına katılımını “rica” etmişti.

ABD, ARAMCO’nun halka arzına talip

ABD Başkanı Trump, dünyanın en büyük petrol şirketi olan ve Suudi Arabistan devletine ait Saudi ARAMCO’nun ilk halka arzının New York borsasında yapılması için çağrıda bulundu.

Trump, yüzde beş hissesini halka arz etmeye hazırlanan Suudi Arabistan devletine ait petrol şirketi ARAMCO ile ilgili Twitter’da yaptığı paylaşımda, “Suudi Arabistan’ın ARAMCO’nun ilk halka arzını New York borsasında yapması bizi çok memnun eder. Bu ABD için önemli” ifadelerini kullandı.

 

100 milyar dolarlık gelir

Dünyanın en büyük petrol şirketi olan ve tamamı Suudi Arabistan devleti tarafından kontrol edilen Saudi ARAMCO, yüzde 5 hissesini halka arz edeceğini açıklamıştı. Uzmanlar, ARAMCO’nun halka arzının dünyanın en büyüğü olacağına ve Suudi Arabistan’a yaklaşık 100 milyar dolarlık gelir sağlayacağına dikkat çekiyor.

İngiltere ve ABD çekişmesi

İngiltere ve ABD bir süredir ARAMCO’nun halka arzına ev sahipliği yapmak için yarışıyor. İngiltere Başbakanı Theresa May, yıl başında Saudi ARAMCO’nun yöneticileriyle bir araya gelmiş, nisan ayında Suudi Arabistan’a yaptığı ziyarette de Suudi Arabistan Enerji Bakanı Halid el-Falih ile görüşmüştü.

Öte yandan tasfiye operasyonunda gözaltına alınan arasında eski maliye bakanı, ARAMCO petrol şirketi yönetim kurulu üyesi İbrahim el-Assaf, Ekonomi Bakanı Adel Fakieh ve Trump karşıtlığıyla bilinen Prens El-Velid bin Talal de yer alıyor. Bin Talal, ABD’deki başkanlık yarışı sırasında Donald Trump için “Amerika’nın yüz karası” demişti.

Trump ise Prens’e “Budala” diye karşılık vermiş, onun baba parasıyla Amerikalı siyasetçileri yönlendirmeye çalıştığını söylemiş ve “Ben seçilince böyle bir şey olmayacak” demişti.

Sendika.Org