Aktif Bank Zarrab’a, PassoLig sahipleri Aktif Bank’a hizmet ediyor!

Reza Zarrab, itiraflarının ilk gününde Egemen Bağış’ın aracı olmasıyla kara para transferi ve rüşvet için Aktif Bank’ı kullandığını söyledi. Aktif Bank, “Tayyip Erdoğan’a en yakın işadamı” olduğu söylenen Ahmet Çalık’ın başında olduğu, Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın bir süre CEO’luğunu yürüttüğü Çalık Holding’e bağlı. Bankanın en büyük müşterisi ise Reza Zarrab değil, PassoLig kartı sahipleri…

Reza Zarrab’ın ABD’de yargılandığı davada savcıyla anlaşması sonrası anlatmaya başladığı itiraflarında Halkbank kadar kilit roldeki diğer banka Aktif Bank idi.

Reza Zarrab, yine bir etkinlikte Egemen Bağış ile birlikte…

İran’ın doğalgaz ve petrol satışlarından elde ettiği parayı yaptırımlar nedeniyle uluslararası piyasada kullanamadığını anımsatan Zarrab, bunu aşmak ve ambargoyu delmek için Türkiye’de bir bankada hesap açmaya çalıştıklarını, Aktif Bank’ı bu bağlamda kullandıklarını söyledi.

Aktif Bank’ta hesap açılması için dönemin Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış’ın kendisine aracılık ettiğini aktaran Zarrab, sonrasında bankanın genel müdürüyle görüştüklerini ve hesabın da açılabildiğini belirtti.

Hesabın günlük işlem hacminin 5 ila 10 milyon avro arasında olduğunu da kaydeden Zarrab, bir süre sonra kendisinin aradan çıkarıldığını ve Aktif Bank’ın İranlılarla doğrudan çalıştığını da ifadelerine ekledi.

ABD’DE ZARRAB TANIK KÜRSÜSÜNDE: “ZAFER ÇAĞLAYAN’A 45-50 MİLYON EURO RÜŞVET ÖDEDİM”

Aktif Bank nedir, kimindir?

Berat Albayrak, bir dönem CEO’su olduğu Çalık Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık ile…

Aktif Bank, 1981’de Ahmet Çalık tarafında kurulsa da faaliyete geçişi 18 yıl sonra, 1999’da Çalık Holding bünyesinde oldu.

AKP’nin iktidara gelmesiyle Tayyip Erdoğan’ın damadı, bugünün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Çalık Holding’in CEO’luğuna gelirken, Aktif Bank da hızlı bir yükseliş dönemine girdi.

Bankanın faaliyetlerine ilişkin 2014 yılında yayımlanan bir denetçi raporunda, banka kredilerinin büyük bölümünün Çalık Grubu’na aktarıldığı, bankanın bu vesileyle kamu kaynaklarından şüpheli şekilde yararlandığı, boyutlarının çok üzerinde borçlanmaya gittiği, bankayı denetlemekle görevli yetkililerin “ilginç bir biçimde” göz yummayı tercih ettiği kaydedildi.

Aktif Bank’ın en büyük müşterileri: PassoLig sahipleri

Passolig Genel Müdürü Ceyhun Kazancı ve Aktif Bank Genel Müdürü Serdar Sümer, Passo uygulamasının tanıtımında.

Aktif Bank’ın ilk dikkat çekici anlaşması PTT ile oldu. Anlaşma ile bankanın PTT’nin altyapısını kullanmasına olanak sağlandı.

Ne var ki en büyük rant kapısı ise AKP iktidarı tarafından futbol tribünlerine getirilen Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) Netaş-Çalık ikilisine ait E-Kent Konsorsiyumu ile Ağustos 2013’te imzaladığı anlaşma ile hayata geçen PassoLig/E-Bilet uygulaması oldu.

PassoLig ile kombine ya da tek maçlık bilet almak isteyenlere Aktif Bank’ın anlaştığı PTT şubelerine giderek vatandaşlık numaralarını, kimlik bilgilerini, ev adreslerini ve fotoğraflarını bankaya verme, karşılığında aldıkları “taraftar kart”a satın aldıkları bileti işletme ve kartı da tribün girişindeki turnikelere okutma zorunluluğu getirildi.

PassoLig sözleşmesi ile e-bilet uygulamasından elde edilecek gelirde Aktif Bank’ın da dahil olduğu konsorsiyumun yüzde 55’lik, kulüplerin yüzde 40’lık, TFF’nin ise yüzde 5’lik payı oldu.

Sözleşmeye göre PassoLig alanların, banka kartına öder gibi verdikleri ücretler (2017 itibariyle Galatasaray’ın ve Beşiktaş’ın 36,5, Fenerbahçe’nin 34, Trabzonspor’un 32,5 lira), sonrasındaki her yıl ödedikleri yenileme ücretleri kesintisiz biçimde Aktif Bank’ın kasasına aktı.

E-biletlerin kullanımından elde edilen reklam gelirleri, sponsorluk gelirleri, satış portal gelirleri, lisans gelirleri, takas komisyonu gelirleri, mobil operatörler üzerinden yapılan alım ve bakiye yükleme işlemlerindeki gelirler de Aktif Bank’ın hanesine yazıldı.

Buna ilaveten bir taraftarın turnikeden her geçişinin 2 lirası da bankanın kazancı oldu.

Gençlerbirliği – KaraKızıl grubu, dört yıldan bu yana boykotu sürdüren az sayıda taraftar grubundan biri.

Boyun eğen de var, boykot eden de

PassoLig’in dayatıldığı 2014’te çok sayıda taraftar grubu uygulamaya tepki göstermiş, yürüyüşler düzenlemiş, boykot kararları almıştı.

AKP, uygulamadan geri adım atmayınca taraflar gruplarının büyük kısmı PassoLig’e boyun eğmişti. Az sayıda taraftar grubu dört yıla karşın halen boykotu sürdürmekte.

 

Sendika.Org