Vize krizi sonrası diplomatlarda tedirginlik: “AB büyükelçileri çetele tutuyor”

Hürriyet yazarları Murat Yetkin ve Deniz Zeyrek, ABD ile yaşanan vize krizi sonrası diplomatlarda tedirginlik olduğunu, AB büyükelçilerinin çetele tuttuğunu yazdı

Türkiye ile ABD arasındaki vize krizinde Tayyip Erdoğan’ın ABD Büyükelçisi John Bass’ı hedef alan sözleri, AB ülkeleri başta olmak üzere büyükelçilerini tedirgin etti.

Büyükelçiler arasındaki tedirginliği, Bass’ın veda etkinliğini izleyen Hürriyet yazarları Murat Yetkin ve Deniz Zeyrek yazdı.

“Bugün ona, yarın bize” endişesi

Bass’ın veda davetinde iktidardan, muhalefetten, bürokrasiden ve askeriyeden hiçbir yetkili bulunmadığını aktaran Yetkin, bu durumun bir büyükelçi için acı verici olduğunu söyledi, bugüne dek böylesi bir veda daveti görmediğini ifade etti.

Yetkin, yabancı diplomatların taşıdığı endişeyi ise şöyle aktardı:

Bir de gözlem aktarayım Amerikan Büyükelçisinin buruk vedasından. Başta Avrupa Birliği (AB) büyükelçileri olmak üzere çoğu yabancı diplomat “Bugün ona, yarın bize” endişesi içinde bu krizde ABD’yi haklı görüyor. Bu da hükümetin, Dışişlerinin hareket hattı içinde dikkate alması gereken bir durum sanırım.

Büyükelçiler çetele tutuyor

Zeyrek de vize krizine ilişkin yazısının son bölümünü yabancı diplomatların endişelerine ayırdı.

AB’nin Ankara büyükelçilerinin olağan bir yemek buluşmasına katıldığını ve yemekte vize krizinin gündem olduğunu belirten Zeyrek, konuyu şöyle aktardı:

Avrupalıların çok büyük bir bölümü, benzer tutuklamaların konsoloslukları çalışamaz hale getirebileceği endişesini dile getirmiş ve ABD’nin tavrını destekler nitelikte konuşmuş.

Başta Alman, Fransız ve İngiliz büyükelçiler olmak üzere bazı büyükelçiler Türkiye’de benzer gözaltı ve tutuklama olaylarının kendi vatandaşlarının başına da geldiğini anlatmışlar.

Bazı büyükelçiler sırayla kendi ülkelerinden kaç tutuklu olduğunu söylemişler ve kaç Avrupalı tutuklu olduğunun çetelesini çıkarmışlar.

Konuştuğum büyükelçiye, “Türkiye Cumhuriyeti’nin bir çok vatandaşı da suç işledikleri iddiasıyla başka ülkelerde tutuklu” dedim.

Yanıtı, “Kastedilen tutuklamalar ve sayılar, kriminal vakalar değil, siyasi olarak görülenlere aitti” oldu.

Sendika.Org