Üniversiteli kadınlar kampüslerden duyurdu: “Bu yasalar böyle geçmez”

Müftülük yasasının Meclis Genel Kurulu’na geleceğinin öğrenilmesinin ardından üniversiteli kadınlar altı ilde bulunan üniversitelerinde tasarıya karşı olduklarını duyurdu, İstanbul Müftülüğü tabelasına “Müftü nikah kıyamaz” diyerek mor boya attı

Müftülük yasasının Meclis Genel Kurulu’na geleceği bilgisi üzerine, kadınlar yurdun dört bir yanında tasarıya karşı olduklarını duyurmak için nöbet çağrısı yaparak sokağa çıktı. Üniversiteli kadınlar tasarıya karşı İstanbul, Eskişehir, Antalya, Adana, Kocaeli ve İzmir’de, kampüslerinde yasayı anlattı ve bundukları illerdeki nöbetlere çağrı yaptı. Üniversiteli Kadın Kolektifi’nden kadınlar İstanbul Müftülüğü önüne giderek pankart açtı, tasarıya karşı olduklarını duyurdu ve müftülük tabelasına mor boya attı.

Dersliklerde, yemekhanelerde yasayı anlatan ve nöbet çağrısı yapan kadınlar pek çok üniversitede özel güvenlikler tarafından engellenmeye çalışıldı.

 

Ege Üniversitesi’nde ise kadınlar, kampüs girişine stant açan AK Gençlik üyelerine giderek müftülük yasasını sordu. AK Gençlik üyeleri, kadınlara “Bugün polis çağırmadım” diyerek stantlarını polis korumasında açtıklarını itiraf etti ve “Seni öldürürüm” diyerek üniversiteli kadınları tehdit etti.