Ankaralılar gerici müfredatı hazırlayanlar hakkında suç duyurusunda bulundu

Ankaralılar, Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi ve demokratik kitle örgütlerinin çağrısıyla Ankara Adliyesi’ne giderek dinci ve gerici müfredatı hazırlayanlarla ilgili suç duyurusunda bulundu. “Böyle bir eğitim olamaz. Çocuklarımızın geleceği tehlike altında” diyerek müfredata tepki gösteren veliler ve yurttaşlar sürecin takipçisi olacaklarını, peşini bırakmayacaklarını belirtti

Ankaralılar bugün (26 Ekim), Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi’nin ve demokratik kitle örgütlerinin çağrısıyla Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan bilimdışı ve gerici müfredatı hazırlayan yetkililerle ilgili “görevi kötüye kullanma ve eğitim ve öğrenim hakkını engellenme” eylemleri nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmak için Ankara Adliyesi’ndeydi. Demokratik kitle örgütlerinin temsilcilerinin de bulunduğu suç duyurusu yoğun katılımla gerçekleşti.

“Müfredat Anayasa’ya ve yasalara aykırı”

Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi’nden Betül Öztürk, müfredatın çağdışı, bilimdışı ve gerici olduğunun bir kere daha altını çizdi. Öztürk, bakanların ve bu alanda görev yapan yetkililerin hazırladığı müfredatın Anayasa’ya ve yasalara aykırı olduğunu belirterek eğitimde uygulamalarında da aynı aykırılıkların gözlemlendiğini söyledi. “Bilimsel ve laik eğitim istiyoruz” diyen Öztürk, “Bilimsel ve laik eğitimin çocuklarımızın bugünü ve geleceği için şart olduğuna inanıyoruz. Bilimsel ve laik eğitimin memleketin geleceği için de şart olduğuna inanıyoruz. O yüzden bu müfredatları hazırlayanlar hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

“Laik, bilimsel eğitimi savunmaya devam edeceğiz”

Ankara Demokratik Kitle Örgütleri Platformu sekretaryası Mahmut Aslan ise müfredatın Anayasa’nın laiklik ilkesine aykırı olduğunu belirterek müfredatı hazırlayanların suç işlediğini söyledi. Kamuoyuna yönelik bilgilendirme çalışmalarının yapıldığını belirten Aslan, önümüzdeki günlerde Milli Eğitim Bakanlığı’yla ilgili de suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti.

Sürecin takipçisi olacaklarını belirten Aslan, “Çünkü bu çok önemli bir mesele, Türkiye’de hem piyasalaştırma hem gericileştirme eğitim yoluyla yapılıyor. Bunun karşısında durmak lazım. Biz laik demokratik cumhuriyeti savunmaya, laik bilimsel eğitimi savunmaya devam edeceğiz” dedi.

“Çocukların eğitiminin geleceği için bir şeyler yapmalıyız”

Suç duyurusunda bulunmaya gelen bir veli ise 11 yaşında bir çocuğu olduğunu belirterek, “Onun ve onun gibi diğer çocukların eğitiminin geleceği için bir şeyler yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Tüm velilerin, tüm ailelerin bu konuda bir şeyler yapması gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden buradayım, üzerime düşeni yapmak için, ileride pişman olmamak için” ifadelerini kullandı.

Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Eğitim ve Kültür Vakfı’ndan Emel Sungur ise “Bilimsel ve laik eğitim için müfredatı hazırlayan herkesle ilgili, bu ülkeyi yöneten, bu işte parmağı olan herkesle ilgili suç duyurusunda bulunuyoruz. Bu işin takipçisiyiz, peşini bırakmayacağız” dedi. Suç duyurusunda bulunmaya gelen bir yurttaş ise “Böyle bir eğitim olamaz. Çocuklarımızın geleceği tehlike altında” diyerek müfredata tepki gösterdi.

“Gerici müfredata dur demek için buradayız”

Suç duyurusuna kadınların da katılımı yoğundu. Suç duyurusunda bulunan kadınlar, kadın düşmanı bir müfredatla karşı karşıya olduklarının altını çizerek “Kadınlara kocalarına itaat etmeyi öğreten gerici müfredata dur demek için bugün buradayız” dedi.

Sendika.Org/ Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur