Alman FR gazetesi: “Erdoğan hiçbir şekilde yara almaz diye bir şey yok”

Alman basınındaki yorumlarda Türkiye’ye karşı izlenecek tutum tartışılıyor. Alman hükümetinin Erdoğan karşısındaki tutumu çekinik bulunurken, ekonomi alanında basınç uygulanabileceği belirtiliyor

Alman Frankfurter Rundschau gazetesindeki yorumda Alman vatandaşlarının Türkiye’de cezaevinde bulunması ve buna karşı Alman hükümetinin izlediği tutum ele alınıyor.

Gazete Alman hükümetinin tutumunu çekinik bulurken, Türkiye ile diyaloğu sürdürmek akıllıca olsa da Erdoğan üzerinde ekonomik baskı kurulabileceğine dikkat çekiyor.

“Ekonomi zayıf noktası”

Deutsche Welle Türkçe’de yer alan basın özetinde Frankfurter Rundschau’daki şu yorum aktarılıyor:

“Otokrat bir rejim ile her düzeyde diyaloğu sürdürmek akıllıca olabilir. Ama bunun o kadar gizli olması şart mıydı da, Meşale Tolu’ya karşı açılan davanın duruşmasına sadece Sol Parti’den bir milletvekili gitti? Hükümet neden duruşmaya bir gözlemci göndermedi? Aman provokasyon olmasın, şimdi slogan bu mu? Erdoğan hiçbir şekilde yara almaz diye bir şey yok. Ekonomi zayıf noktası. Yaptırımlar konusunda düşünebilmek lazım. Almanya Avrupa Birliği’nde ne kadar etkili? Avrupa’nın Türkiye’ye verdiği kredide büyük bir aksaklık olabilir mesela. Burada Almanya Başbakanı özel bir sorumluluk taşıyor, zira Alman hükümetinin lideri olarak kendi vatandaşlarının temelsiz ve haksız bir şekilde başka ülkelerde cezaevinde bulunmasını kabul edemez.”

Sendika.Org